Duyurular
»İtalya'da başkent Roma, Milano, Venedik, Bologna, Cenova, Napoli ve Torino'ya uçan THY, bu sabah İstanbul'dan yapılan ilk seferle Sicilya adasının doğusundaki Katanya kentini de uçuş ağına dâhil etti. THY, Katanya’ya gerçekleştirecek olduğu seferler ile uçuş yaptığı destinasyon sayısını İtalya'da 8'e, genelde ise 251'e yükseltti.
»İtalya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Libya Bingazi Başkonsolosluğu’nun konsolosluk hizmetlerine geçici süreyle ara vermesine ilişkin bir soruya cevap verdi. Bingazi’de 16 Mayıs 2014 tarihinden bu yana devam eden çatışmalar sebebi ile güvenlik sorunları Bingazi Başkonsolosluğu’nun geçici süreyle hizmetlerine ara verdiğini belirtti. Sözcü, “Bingazi’de genel güvenliğin sağlanmasının ardından Başkonsolosluğumuz konsolosluk hizmetlerine başlayacaktır” diye sözlerini noktaladı.
»  İtalya, 1946 yılındaki anayasa değişikliğiyle yönetim sistemi olarak benimsediği cumhuriyetinin 68. yıl dönümünü törenlerle kutladı. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından 2-3 Haziran 1946'da yapılan referandumla monarşiden cumhuriyete geçen İtalya'da bugün Cumhuriyet Bayramı, başkent Roma'da devlet erkanının katıldığı askeri geçit töreniyle kutlandı. İtalya, 1946 yılındaki anayasa değişikliğiyle yönetim sistemi olarak benimsediği cumhuriyetinin 68. yıl dönümünü törenlerle kutladı.İkinci Dünya Savaşı'nın ardından 2-3 Haziran 1946'da yapılan referandumla monarşiden Cumhuriyete geçen İtalya'da bugün Cumhuriyet Bayramı, başkent Roma'da devlet erkanının katıldığı askeri geçit töreniyle kutlandı. Roma  
»İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Mesai Saatleri: Pazartesi Cuma 09.15 / 12.30 (Çarşamba 14.15 / 16.15) İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Ofis Saatleri: Pazartesi,  Perşembe 08.30 / 13.00 ve 13.30/ 16.30 (Cuma 8:30 / 14:30)
»1 Ocak 2014        Yılbaşı 21 Nisan 2014      Lunedi Dell’Angelo 1 Mayıs 2014        Festa Del Lavoro 2 Haziran 2014     Festa Della Repubblica 28 Temmuz 2014 Ramazan Bayramı 29 Temmuz 2014 Ramzan Bayramı 4 Ekim 2014         Kurban Bayramı 5 Ekim 2014         Kurban Bayramı 29 Ekim 2014       Cumhuriyet Bayramı 25 Aralık 2014      Natale 26 Aralık 2014      Santo Stefan
»Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güler ve beraberindeki heyet, İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante'yi ziyaret etti ETO'dan yapılan açıklamada, Güler, her iki ülke arasında mevcut ilişkilerin sürekli geliştiğini hatırlatarak, Eskişehir'in yılın ilk 5 ayında İtalya'ya gerçekleştirdiği ihracatın geçen yıla oranla yüzde 36'lık artış gösterdiğini bildirdi. Kaynak: AA
»Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya,Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre
»Consultation for Italy, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Italy; Türkiye’ de bulunan İtalya Konsoloslukları, Büyükelçiliği ve İtalya vize işlemleri üzerine büyük bir bilgi havuzu olma yolunda çalışmalar sürdürürken, Türkiye’ de bulun İtalya temsilciliklerine dair ayrıntılı bilgileri. İtalya Konsolosluklarının çalışma saatlerini. İtalya Konsolosluklarının vize bölümü çalışma saatlerini. Türkiye İtalya temsilciliklerinin resmi tatil günlerini ve İtalya seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya TC vatandaşlığı bulunan kimselerin İtalya vize işlemlerinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair kapsamlı bilgileri, nitelikli anlamda gözlem ve karşılıklı diyaloglarla edinilmiş doğru bilgileri kamuya açık bir şekilde sunmakta ve paylaşım göstermektedir. Consultation for Italy web sitesinde bulunan bilgilerin doğru ve güncel bilgiler olmasına büyük bir özen gösterilmekte, hatalı ve güncelliğini korumayan bilgilerin yeni bilgilere ulaşılınca yer değiştirilmesine yine aynı titizlikle yaklaşılmaktadır. Consultation for Italy web sitesi içeriğinde bulunan bilgileri destekleyen, bu bilgileri büyüten ve derin bir perspektif kazandıran yeni bilgilerin sizlerde mevcut olması halinde bu bilgileri Knight SP iletişim adreslerini kullanarak Knight SP ailesi ile paylaşabilir, güvenli ve teyit edilmiş bilgileri 48 saat içerisinde Consultation for Italy web sitesinin bilgi havuzuna kazandırabilirsiniz. Consultation for Italy‘ ya dair bilgi, proje ve reklam verme gibi öncelikleriniz için info@knightsp.org iletişim adresini kullanabilirsiniz.
»İtalya Ekspres vize uygulaması başlamış bulunmaktadır. İtalya Konsolosluğu, acil İtalya Schengen vize işlemleri için vip hizmeti vermeye başlarken İtalya seyahatinde bulunacak olan kimseler İtalya Konsolosluğunun ekspres vize uygulaması ile İtalya vize başvurularını 24 saat içerisinde sonuçlandırabileceklerdir. İtalya Ekspres vizesi başvuruları 24 saat içerisinde sonuçlanırken acil vize başvurularında bulunacak olan TC vatandaşı kişiler İtalya Konsolosluğunun söz konusu uygulamasını göz önünde bulundurabilirler.
»İtalya Konsolosluğu, İtalya Schengen vizesini tek ve ya çok girişli olarak verebilmektedir. Çok girişli İtalyan vize talebi olan kişinin pasaportunun seyahatinin bitiş tarihinden ileri 3 ay geçerlilik süresi olması gerekmektedir.  İtalyan Konsolosluğu’na çok girişli vize talebi olan kişinin seyahat programının amacı ve niteliği hakkında tüm detayları ayrıntılı olarak belgelemesi halinde İtalya Konsolosluğu çok girişli vize talebini onaylamaktadır. Çok girişli vize alan kişi İtalya’ya girişinden sonra diğer Schengen ülkelerine yaptığı geçişlerde, anlaşmaya dâhil her ülkeye girişte kalış süresini o ülkenin Emniyet makamlarına 3 gün içinde beyan etmek zorundadır.
»İtalya ‘da oturum hakkı almak isteyen T.C. vatandaşlarının uzun süreli oturum izni için Ankara İtalya Büyükelçiliği’ne ya da İstanbul İtalya Konsolosluğu’na şahsen başvuru yapmaları halinde talepler 2-3 ay içerisinde değerlendirilerek, sonuçlandırılmaktadır. İtalyan Konsolosluğundan alınan İtalya’da uzun süreli oturum izni, Schengen anlaşmasına dahil tüm ülkelerde de giriş ve dolaşım hakkı tanımaktadır. İtalya ‘ya oturum izni alan kişiler, ülkeye giriş yaptıktan sonra 8 gün içerisinde İtalya Emniyet Müdürlüğüne başvurarak oturum belgelerini almaları gerekmektedir.
»Biometrik fotoğraf çektirilirken dikkat edilmesi gereken kurallar İtalyan Konsolosluğu’na sunulan vize başvuru dosyalarına eklenen fotoğrafın geçerli olması için dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda uyarmaktadır. Vize başvuru dosyasına eklenen fotoğrafın biometrik olmasını zorunlu tutmaktadır.  Dosyaya eklenen fotoğrafın 6 aydan eski olmaması ve 45 mm X 35 mm ebatında olması istenmektedir. Başvuruda bulunan kişinin fotoğraf çekilirken dikkat etmesi gereken kurallar; şapka ,başörtü..vb. gibi aksesuarların olmaması ve ayrıca gözlerini kapatacak herhangi bir örtü olmadan, tam karşıdan çekilme şartı aranmaktadır. Dini gerekçelerle istisnalar yapılabilir, ancak bu durumda da gözler açık olmalıdır.

İtalya Vizesiİtalya Konsolosluğu, İtalya Vize Başvurusu

Kısa süreli İtalya vizesi için başvuru yapacaksanız şayet İtalya Konsolosluğu doğrudan yapılacak olan kısa süreli İtalya vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Kısa süreli yapılacak olan İtalya vizesi başvuruları ancak İtalyan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık firmaları aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. İtalya Konsolosluğu, İtalya vizesi başvurularını yetkilendirmiş olduğu firmalar aracılığıyla kabul ederken, bu firmalar aracılığıyla İtalya turistik vize, İtalya ticaret vizesi, İtalya aile ziyareti yahut İtalya ziyaretçi vizesi ve İtalya transit vizesi başvurularında bulunabilirsiniz. Uzun süreli İtalya vizesi (oturum) başvurularında bulunulacak olunması halinde ise İtalya Konsolosluğu İstanbul veya İtalya Büyükelçiliği Ankara’nın içerisindeki konsolosluk bölümüne yapılabilirsiniz.


İtalya Konsolosluğu, İtalya Vizesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

İtalya vizesi başvurularında bulunulacak olunması halinde İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirmiş kurumlara giderek İtalya vizesi için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde organize ederek İtalya vizesi işlemlerinizi bu kurumların yürütmesine izin verebilirsiniz. İtalya vizesi işlemleri için eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmış dosyalarla vize merkezlerine 08:30 / 18:00 saatleri arasında başvurularda bulunabilirsiniz. İtalya vizesi başvurusu için İtalya seyahatinizin içeriğine göre uygun olan İtalya vizesi türünü seçmelisiniz. Örneğin İtalya’ya davetiyesiz ve turistik bir amaçla gidilmesi halinde İtalya turistik vize işlemlerinde, italya’ya seminer, konferans ve ticari bir faaliyette bulunmak için gidilmesi halinde İtalya ticari vize işlemleri, italya’ya arkadaş ve akraba ziyareti için gidilmesi halinde ise İtalya ziyaretçi vizesi işlemlerinde bulunulması gerekecektir. ayrıca İtalya turist vizesi, İtalya ticari vize, İtalya aile ziyareti ve İtalya transit vize işlemlerine bulunulacak olunması halinde yine bu web sitesinin İtalya vizesi çeşitleriyle ilgili bölümlere girerek seyahatinize uygun İtalya vizesi için gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz.


İtalya Konsolosluğu, İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesi için evraklar sizlerin yapacak olduğu İtalya seyahatinizin içeriğine göre değişiklik gösterecektir. İtalya turistik vize, ticari vize ve İtalya ziyaretçi vizesi farklı kapsamlarda olan ve farklı evraklar gerektiren vize türleridir. İtalya seyahatinizin amacına göre gerekli olan evrakları bu web sitesinin konuyla ilgili bölümünde bulabilirsiniz. Ayrıca İtalya Konsolosluğu bazı durumlarda İtalya vizesi başvuru sahiplerini daha yakından tanıyabilmek için ek evrak talebinde bulunabilir ve bu durum İtalya vizesi için gerekli belgelerinizi farklılaştırabilecektir. İtalya Konsolosluğunun her zaman İtalya vizesi başvuru sahiplerinden ek evrak isteme hakkı vardır.


İtalya Konsolosluğu, İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vize başvuru formu, İtalya Konsolosluğu tarafında hazırlanmış bir belgedir. İtalya vize başvuru formu, İtalya vizesi başvuru sahipleri hakkında konsolosluğun bilgi edinmesini sağlarken eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalıdır. İtalya vize başvuru formunu İtalyanca, İngilizce, eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurarak İtalya vizesi için gerekli evrakları arasına ekleyebilirisiniz. İtalya vize başvuru formu olmadan yapılacak olan İtalya vizesi başvurularını ise italya Konsolosluğu kabul etmeyecek ve hazırlanmış olan başvuru dosyanızı işleme dâhil etmeyecektir. İtalya vize başvuru formu okunaklı, büyük harfle ve tükenmez kalemle doldurarak İtalya vizesi evrakları arasında bulundurmayı unutmamalısınız.


İtalya Konsolosluğu, İtalya Vize Başvuru Formu Nereden Alınır?

İtalya vize başvuru formunu İtalyan Konsolosluklarından, danışmanlık yapmakta olan vize merkezlerinden ve İtalya Konsolosluğunun resmi web sitesinden temin edebilirsiniz.


İtalya Konsolosluğu, İtalya Vizesi Ücretleri

İtalya vizesi ücretleri alacak olduğunuz İtalya vizesi türüne ve İtalya’da kalacak olduğunuz süreye göre değişmektedir. İtalya vizesi için danışmanlık yapmakta olan firmalar aracılığıyla italya vizesi ücretleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca 12 yaşından küçük ve İtalya vizesi başvurularında bulunacak olan kişilerin İtalya vize harcı ödemelerine gerek yoktur.


İtalya Konsolosluğu, İtalya Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İtalya vize işlemlerine yenilenmiş, son 10 yıl içerisinde alınmış ve İtalya seyahatinizin son eriş tarihi itibariyle en az 3 ay geçerli olan pasaportlarla başvurularda bulunmalısınız. Bu şartlara uymayan pasaportlarla yapılan başvuru işlemlerinizi İtalyan Konsoloslukları kabul etmezken, İtalya Konsoloslukları bu şekilde yapılan İtalya vizesi işlemlerinizi onaylamış olsa bile ülkeye girişiniz İtalya sınır görevlileri sorumluğunda olacaktır.

İtalya Konsolosluğu, italya vize işlemleri için evraklar arasında İtalya otel rezervasyonu ve İtalya uçak bileti rezervasyonu görmek isterken bu iki belge onaylanmış bir şekilde İtalya vizesi başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır.

Yine aynı şekilde İtalya seyahatinizin süresini kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunludur. Yaptıracak olduğunuz seyahat sağlık sigortanızı İtalya vizesi için gerekli evraklar arasında bulundurmayı unutmamalısınız.


Dikkat! 

İtalya Konsolosluğu' nun İtalya ekspres vize başvurusu 2014 yılının Ağustos ayı itibariyle başlamış bulunmaktadır. İtalya ekspres vize başvurularında bulunacak olan Türkiye vatandaşları bu uygulama ile İtalya vizelerini başvuru tarihinden itibaren 24 saatte alabileceklerdir. İtalya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi www.consistanbul.esteri.it