Duyurular
»2013 Yılı İtalya Konsolosluğu Tatil Günleri   1 Ocak 2013  YILBASI1 Nisan 2013  LUNEDI DELL’ANGELO 1 Mayıs 2013  FESTA DEL LAVORO 2 Haziran 2013  FESTA DELLA REPUBBLICA 8 Ağustos 2013  RAMAZAN BAYRAMI 9 Ağustos 2013  RAMAZAN BAYRAMI 15 Ekim 2013  KURBAN BAYRAMI 16 Ekim 2013  KURBAN BAYRAMI 29 Ekim 2013  CUMHURiYET BAYRAMI 25 Aralık 2013  NATALE 26 Aralık 2013  SANTO STEFANO
»UEFA Avrupa Ligi çeyrek finalinde Fenerbahçe nin rakibi İtalya nın Lazio takımı oldu. Serie A nın köklü takımlarından Lazio nun menajeri Maurizio Manzini, kura sonucunda yaptığı açıklamada, "İstanbul da zaten daha önce de oynamıştık. Harika bir şehir ve harika bir atmosfer. Oraya transferimiz hakkında lojistik bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum" dedi. Manzini, "Çeyrek finalde güçlü ve rekabetçi takımlar bulunsa da bu eşleşme bizim için iyi oldu" diye sözlerini sürdürdü. İsviçre nin Nyon şehrindeki UEFA Genel Merkezi nde gerçekleştirilen çeyrek final kura çekiminde belli olan eşleşmeler şöyle: 4 Nisan Perşembe Chelsea (İngiltere) - Rubin Kazan (Rusya) Tottenham (İngiltere) - Basel (İsviçre) Fenerbahçe (Türkiye) - Lazio (İtalya) Benfica (Portekiz) - Newcastle United (İngiltere) UEFA Avrupa Ligi nde ilk maçlar 4 Nisan, rövanş karşılaşmaları ise 11 Nisan tarihinde oynanacak.
»15 Şubat 2013 tarihinde Milano Turizm Fuarı, Türkiye standında İtalya ve Türkiye turizm marketi: 2012 yılı değerlendirmesi ve 2013 yılından beklentiler üzerine bir basın toplantısı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantıda; Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliği Ataşe Yardımcısı Enis Uğur bir sunum yapmış olup, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Karaoğlu ve THY Milano Müdürü Fatih Özlük birer konuşma gerçekleştirmiştir. Kaynak: Tursab
»  Ramazan Bayramında seyahat edecek olan kişilerin başvurularını en geç 22 Temmuz 2013 tarihinde yapmaları gerekmektedir. Ramazan Bayramında seyahat edecek olan kişilerin başvurularını en geç 22 Temmuz 2013 tarihinde yapmaları gerekmektedir.  
»İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği Paskalya Bayramı sebebiyle 16 - 21 - 22 Nisan'da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle 23 Nisan'da kapalı olacaktır. İtalya Konsolosluklarında yapacağınız işlemler ve İtalya Vizesi başvurularınızı yaparken seyahatinizi tatil günlerine göre planlamanız gerekecektir.

İtalya Vizesiİtalya Konsolosluğu, İtalya Vize Başvurusu

Kısa süreli İtalya vizesi için başvuru yapacaksanız şayet İtalya Konsolosluğu doğrudan yapılacak olan kısa süreli İtalya vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Kısa süreli yapılacak olan İtalya vizesi başvuruları ancak İtalyan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık firmaları aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. İtalya Konsolosluğu, İtalya vizesi başvurularını yetkilendirmiş olduğu firmalar aracılığıyla kabul ederken, bu firmalar aracılığıyla İtalya turistik vize, İtalya ticaret vizesi, İtalya aile ziyareti yahut İtalya ziyaretçi vizesi ve İtalya transit vizesi başvurularında bulunabilirsiniz. Uzun süreli İtalya vizesi (oturum) başvurularında bulunulacak olunması halinde ise İtalya Konsolosluğu İstanbul veya İtalya Büyükelçiliği Ankara’nın içerisindeki konsolosluk bölümüne yapılabilirsiniz.


İtalya Konsolosluğu, İtalya Vizesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

İtalya vizesi başvurularında bulunulacak olunması halinde İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirmiş kurumlara giderek İtalya vizesi için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde organize ederek İtalya vizesi işlemlerinizi bu kurumların yürütmesine izin verebilirsiniz. İtalya vizesi işlemleri için eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmış dosyalarla vize merkezlerine 08:30 / 18:00 saatleri arasında başvurularda bulunabilirsiniz. İtalya vizesi başvurusu için İtalya seyahatinizin içeriğine göre uygun olan İtalya vizesi türünü seçmelisiniz. Örneğin İtalya’ya davetiyesiz ve turistik bir amaçla gidilmesi halinde İtalya turistik vize işlemlerinde, italya’ya seminer, konferans ve ticari bir faaliyette bulunmak için gidilmesi halinde İtalya ticari vize işlemleri, italya’ya arkadaş ve akraba ziyareti için gidilmesi halinde ise İtalya ziyaretçi vizesi işlemlerinde bulunulması gerekecektir. ayrıca İtalya turist vizesi, İtalya ticari vize, İtalya aile ziyareti ve İtalya transit vize işlemlerine bulunulacak olunması halinde yine bu web sitesinin İtalya vizesi çeşitleriyle ilgili bölümlere girerek seyahatinize uygun İtalya vizesi için gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz.


İtalya Konsolosluğu, İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesi için evraklar sizlerin yapacak olduğu İtalya seyahatinizin içeriğine göre değişiklik gösterecektir. İtalya turistik vize, ticari vize ve İtalya ziyaretçi vizesi farklı kapsamlarda olan ve farklı evraklar gerektiren vize türleridir. İtalya seyahatinizin amacına göre gerekli olan evrakları bu web sitesinin konuyla ilgili bölümünde bulabilirsiniz. Ayrıca İtalya Konsolosluğu bazı durumlarda İtalya vizesi başvuru sahiplerini daha yakından tanıyabilmek için ek evrak talebinde bulunabilir ve bu durum İtalya vizesi için gerekli belgelerinizi farklılaştırabilecektir. İtalya Konsolosluğunun her zaman İtalya vizesi başvuru sahiplerinden ek evrak isteme hakkı vardır.


İtalya Konsolosluğu, İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vize başvuru formu, İtalya Konsolosluğu tarafında hazırlanmış bir belgedir. İtalya vize başvuru formu, İtalya vizesi başvuru sahipleri hakkında konsolosluğun bilgi edinmesini sağlarken eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalıdır. İtalya vize başvuru formunu İtalyanca, İngilizce, eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurarak italya vizesi için gerekli evrakları arasına ekleyebilirisiniz. İtalya vize başvuru formu olmadan yapılacak olan İtalya vizesi başvurularını ise italya Konsolosluğu kabul etmeyecek ve hazırlanmış olan başvuru dosyanızı işleme dâhil etmeyecektir.  İtalya vize başvuru formu okunaklı, büyük harfle ve tükenmez kalemle doldurarak İtalya vizesi evrakları arasında bulundurmayı unutmamalısınız.


İtalya Konsolosluğu, İtalya Vize Başvuru Formu Nereden Alınır?

İtalya vize başvuru formunu İtalyan Konsolosluklarından, danışmanlık yapmakta olan vize merkezlerinden ve İtalya Konsolosluğunun resmi web sitesinden temin edebilirsiniz.


İtalya Konsolosluğu, İtalya Vizesi Ücretleri

İtalya vizesi ücretleri alacak olduğunuz İtalya vizesi türüne ve İtalya’da kalacak olduğunuz süreye göre değişmektedir. İtalya vizesi için danışmanlık yapmakta olan firmalar aracılığıyla italya vizesi ücretleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca 12 yaşından küçük ve italya vizesi başvurularında bulunacak olan kişilerin İtalya vize harcı ödemelerine gerek yoktur.


İtalya Konsolosluğu, İtalya Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İtalya vize işlemlerine yenilenmiş, son 10 yıl içerisinde alınmış ve İtalya seyahatinizin son eriş tarihi itibariyle en az 3 ay geçerli olan pasaportlarla başvurularda bulunmalısınız. Bu şartlara uymayan pasaportlarla yapılan başvuru işlemlerinizi İtalyan Konsoloslukları kabul etmezken, İtalya Konsoloslukları bu şekilde yapılan İtalya vizesi işlemlerinizi onaylamış olsa bile ülkeye girişiniz italya sınır görevlileri sorumluğunda olacaktır.

İtalya Konsolosluğu, italya vize işlemleri için evraklar arasında İtalya otel rezervasyonu ve İtalya uçak bileti rezervasyonu görmek isterken bu iki belge onaylanmış bir şekilde İtalya vizesi başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır.

Yine aynı şekilde İtalya seyahatinizin süresini kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunludur. Yaptıracak olduğunuz seyahat sağlık sigortanızı İtalya vizesi için gerekli evraklar arasında bulundurmayı unutmamalısınız.İtalya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi www.consistanbul.esteri.it