İtalya Turistik Vize İşlemleri

İtalya Konsolosluğu, İtalya Turistik Vize İşlemleri İçin Hazırlanması Gereken Evrak ve Belgeler 

İtalya'ya turistik amaçlı seyahat etmek isteyen TC vatandaşları ve uzun süreli oturum izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar İtalya turistik vize evraklarını hazırlamalıdırlar. İtalya turistik vize evrakları İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenir ve gerektiği durumlarda güncellenebilmkektedir. Bu site bilgilendirme amaçlı olmakla birlikte başvurulardan önce gerekli evrak listelerinin Konsolosluk resmi sitesinden teyit edimesi tavsiye olunur. İtalya turistik vize evraklarının eksiksiz şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir. Eksik, güncel olmayan e hatalı evraklarla yapılan başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir. 


Pasaport

İtalya Turistik Schengen vize başvurularında kullanılacak olan pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin İtalya seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

İtalya Schengen Vize Başvuru Formu

İtalya turistik Schengen vize başvuru sahibi tarafından doldurulacak olan italya schengen vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin İtalya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olarak beyan edilmelidir.

NOT: İtalya turistik vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak İtalya Schengen vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

İtalya Schengen Vize Başvuru Formunu indirmek için lütfen buraya tıklayın.

Biometrik Fotoğraf

İtalya turistik Schengen vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, İtalya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

İtalya Turist vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 5000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

İtalya Vize Dilekçesi

İtalya Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına İtalya konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.   

İtalya Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, İtalya’ ya ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Kişi İşveren ise; şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlayabilir,

Kişi Emekli ise; yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek şahsen yazabilecektir.

Kişi Devlet dairesi çalışan ise; bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

İtalya vize müracaatında bulunacak kişi eğer, İtalya seyahati sonrası 2'inci veya 3'üncü Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

İtalya Vizesi Dilekçe örneğini indirmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayın:  

İtalya Vizesi Dilekçe Örneği

 

Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

 • Vergi levhası – İtalya vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren vergi levhası
   
 • Faaliyet belgesi – İtalya vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.
   
 • Şirketin imza sirküleri – İtalya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.
   
 • Şirketin ticaret sicil gazetesi – İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.
   

Kişinin Çalıştığını Gösterir Belgeler

İtalya vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi.
 

Seyahat Amacını ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Bilgi Belgeleri

 • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişilerin İtalya’ da konaklama gerçekleştireceği yere ait rezervasyon bilgileri. İtalya vize müracaatında bulunacak kişinin bu ülkede konaklama yapacağı tarihleri içermelidir.
   
 • İtalya dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren.  
   
 • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin Almanya seyahatinin içeriği ticari veya ziyaret içerikli olacak olması halinde Davetiye belgesi.
   
 • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişi eğitim amaçlı İtalya seyahat gerçekleştirecek olması halinde, hukuki münasebet, eğitim alınacak okula ödenen miktara dair belgeler ve varsa okula kayıt belgeleri.
   
 • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişi, sağlık ve tedavi maksadıyla bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olması halinde kişinin İtalya’ da tedavisini gerçekleştirecek kurumun kabul belgesi ve vize başvuru sahibinin İtalya’ da tedavi olmasını öneren geçerli, orijinal heyet raporu.
   
 • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya’da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası yapılmalıdır 

 

Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

Kişi Emekli ise,

Emekliğini gösteri belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Kişi Memur ise,

Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum evrakları

Kişi Öğrenci ise,

Güncel tarihli orijinal öğrenci belgesi,

Kişi Çiftçi ise,

Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler.

 

Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

Kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmelidir.

Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi

Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.

Pasaport fotokopileri, İtalya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri

 

İtalya Turistik vize hakkında sık sorulan sorular

 

İtalya Schengen vizesi olan pasaportumu kaybettim, yeni pasaport aldığımda vize hakkım geçerli olur mu?

Geçerli Schengen vize etiketi bulunan pasaportunuzu kaybettiğiniz durumda vizeniz geçerliliğini kaybeder. Pasaportunuzu yenilerek yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekecektir.

İtalya turistik vize işlemlerinde seyahat amacının vize ile nasıl bir ilişkisi var?

Vize türünüz seyahat amacınıza uygun olmalıdır. İtalya turistik vize veya aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile İtalya’da ticari faaliyette bulunamazsınız veya turistik vize başvuru yaptığınızda başvuru formunda konaklama bilgisini aile veya arkadaşınızın adresi olarak göstermeniz vize reddi almanıza sebebiyet verebilmektedir. Seyahat amacınız aile ve arkadaş ziyareti, turistik veya ticari vize talebi şeklinde olabilir. Seyahat amacınızı aşan davranışlar sonraki vize başvurularında sorun yaşamanıza neden olabilmektedir. Bu anlamda italya vize başvuru formu, İtalya vize talep dilekçesi, şirket yazısı gibi vize talebini içeren form ve dilekçelerde tutarlı bilgiler sunmanız tavsiye olunur.

İtalya turistik vizesi alarak başka ülkeden giriş yapabilir miyim?

Bu vizenin yanlış şekilde kullanılmış olduğu anlamına gelir. Öncelikle giriş yapmanız gereken ülke İtalya olmalıdır. Ayrıca başka bir Schengen ülkesinden giriş yapmak istediğinizde ülke sınır kapısında ülkeye girişinize izin verilmeyebilir. Eğer İtalya’nın da içinde olduğu bir tur programıyla seyahat edecekseniz ve en uzun süre kalacağınız ülke İtalya ise seyahat planınızı vize talep dilekçenizde izah ederek ve giriş çıkış yapacağınız diğer ülkeleri de belirterek başka bir ülkeden giriş yapabilirsiniz ancak yeniden belirtmekte fayda var ki seyahat planı detaylarınızı (otel rezervasyonu, seyahat biletleri vb.) vize başvurunuzda belirtmeniz gerekmektedir.

İtalya Schengen vizesini uzun süreli nasıl alabilirim?

İtalya vizenizin sonucuna karar veren tek kurum İtalya Konsolosluğudur. Dolayısıyla ülkede kalış süresine de sadece İtalya Konsolosluğu karar vermektedir. Daha önceki vizelerinizin doğru şekilde kullanımı yeni vize başvurularında vizenizin daha uzun süreli çıkması açısından önemlidir ancak uzun süreli vize alınacağının herhangi bir garantisi yoktur. Bu konuda inisiyatif bütünüyle İtalya Konsolosluğuna aittir.

Çalışmıyorum, sponsor vasıtasıyla İtalya turistik vizesi alabilir miyim?

İtalya turistik vize işlemlerinde eğer gelirinizi belgeleyemiyorsanız seyahat masraflarınızı karşılayabilecek bir sponsor göstermeniz gerekecektir. Sponsorunuzun birinci dereceden yakınınız yani anne-baba veya eş olması tavsiye olunur. Sponsorun mesleki durumuna uygun evrakların, vize başvuru sahibinin dosyasında olması ve sponsorun vize başvuru sahibinin ülkeye geri dönüşünü ve seyahat masraflarını taahhüt ettiği bir sponsorluk dilekçesini de hazırlaması gerekmektedir.

Bu web sitesindeki aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. İtalya Konsolosluğunun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemleriyle farklı alan adları edinen ve bu alan adalarında yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Emlak, Eğitim, Danışmanlık vb. alanlarında faaliyette olan şirketlerin reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. italyakonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte olup, doğru olmayan bilgilerin veya güncellemeler adına lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda Konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

 

 

İtalya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.consistanbul.esteri.it