Acil İtalya Vizesi Nasıl Alınır

Acil İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya'ya acil seyahat etme planı bulunan yolcular için 48 saatte İtalya vizesi, bir diğer adıyla İtalya Express vize seçeneği bulunmaktadır. Acil İtalya Vizesi, İtalya vize başvurularında randevusuz bir başvuru imkanı sağlanırken, Express vize başvurusunun vize çıkış süresini kısaltmadığını önemle dikkatinize sunarız. Bu süre, konsolosluk resmi tatil günlerini, yabancı pasaportları ve konsolosluğun yoğunluğa bağlı olarak ek değerlendirme sürelerini kapsamaz.
İtalya Schengen vize başvurularında biyometrik verileri ibraz etme zorunluluğu vardır. Schengen vize başvuru işlemlerinde 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Parmak İzi Uygulamasına (VIS) başlanmıştır. Schengen kuralları gereğince İtalya vize başvurusunda bulunan yolcularımızın randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde biyometrik verilerini beyan etmek üzere hazır bulunmaları gerekmektedir.

Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Türkiye Cumhuriyeti Devleti makamları içindir ve İtalya Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır. İtalya vize başvurunuz için beyan ettiğiniz tüm bilgileriniz Vize Bilgi Sisteminde (VIS) 5 seneliğine kayıtlı kalacaktır. Son 5 yıl (59 ay) içinde parmak izi vermiş olan yolcularımızın bir sonraki vize başvurularında bazı istisnalar dışında parmak izi beyan etmesine gerek yoktur. Parmak izleriniz henüz kayıt altına alınmadıysa sizleri parmak izi beyanında bulunmaya davet edeceğiz. 12 yaş ve altı başvuru sahiplerinin parmak izi beyanında hazır bulunmalarına gerek yoktur.

İtalya vize başvurunuz için parmak izi beyanında bulunan yolcuları verilerinin okunamaması halinde parmak izini yeniden beyan etmek durumunda kalabilirler.

Sağlık sebebi nedeniyle parmak izinde tüm parmaklarını kullanamayan kişiler bunu konsolosluğa bildirir ve sağlıklı parmaklarıyla bu işlemi sonlandırırlar. Biyometrik fotoğraf çektirdiğinizde dini sebeple başınızı kapatma ihtiyacı duyuyorsanız biyometrik fotoğrafınız başınızın üst kısmı, alnınız ve çeneniz açık bir şekilde olmalıdır.

Önemli Not: İlk kez Schengen vizesi alacak kişiler İtalya Acil (VIP) vize başvurusu yapamıyor. Daha önceden Schengen vizesi olup yanlış kullanım yapanlar ve red alanlar da İtalya VIP (Acil) vize başvurusu yapamıyor.