Erbil’de İtalya Konsolosluğu açıldı

Medyada yer alan haberlere göre Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentindeki İtalya Konsolosluğu, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ve İtalya Senatosu Başkanı Pietro Grasso'nun katıldığı resmi törenle açıldı.

 

İtalya Konsolosluğu açılış töreninde konuşan Barzani, terör örgütü DAEŞ saldırıları başladığı zaman, Kürt bölgesine bu konuda destek eli uzatan ülkelerden birinin de İtalya olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

 

 "Terör örgütü DAEŞ saldırılarının yaklaşık bir buçuk yıl önce başlamasından bu yana, İtalya hükümeti yardım çağrılarımıza cevap veren ilk ülkeler arasında yer aldı. O zor süreçte Kürdistan bölgesini ziyaret etmeye gelen ilk başbakan, İtalya'nındı. İtalya halkının mesajını getiren Başbakan, terörle mücadelede Irak ve Kürdistan halkının yanında olduklarını, yardım edeceklerini söylediler. Terör saldırılarının ilk anlarında kendiler tarafından getirilen o mesajın bizim açımızdan önemli bir yeri vardı. O kötü günlerde sunulan yardıma çok ihtiyacımız vardı."

 

İtalya'nın Erbil'de İtalya Konsolosluğu açmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Barzani, "İtalya'nın bölgedeki temsilciğini farklı bir seviyeye taşıyarak konsolosluk açma kararından mutluyuz. İtalya, Irak ve Kürdistan arasındaki ilişkilerin her açıdan gelişmesine vesile olacak bir adım atılmıştır. Aynı zamanda, Kürdistan hükümeti olarak İtalya Senatosu Başkanı'nın Irak'ı ziyaret edip Erbil'e gelmesinden de şeref duyuyoruz" dedi.

 

 

 

 

İtalya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.consistanbul.esteri.it