İtalya Hakkında Bilgi

İtalya Hakkında Bilgi

İtalya Vize İşlemleri

İtalya seyahatinizin gerçekleşebilmesi için seyahatinizin önündeki en temel prosederlerden biri İtalya vizesi işlemleridir. İtalya'nın, Türkiye'ye vize uygulaması bulunurken İtalya seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya vizesi almaları gerekecektir. Resmi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ise İtalya vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

Ayrıca bilinmelidir ki, İtalyan Konsoloslukları doğrudan yapılan İtalya vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Yani kısa süreli İtalya vize başvurularını İtalya Konsolosluklarına yapmamalısınız. Kısa süreli İtalya vizeleri ise İtalya turistik vize, İtalya ticari vize, İtalya ziyaretçi vizesi ve İtalya transit vizesidir. Eğer bu vizeler için başvuruda bulunulacak olması halinde yapacak olduğunuz İtalya vizesi başvuruları İtalyan Konsolosluklarının yetkilendirmiş olduğu danışmanlık firmaları aracılığıyla yapılabilecektir. Eksiksiz ve doğru belgelerle hazırlamış olduğunuz İtalya vizesi başvuru dosyanızı danışmanlık yapmakta olan kurumlarla değerlendirebilir İtalya vizesi başvurularında bulunabilirsiniz. İtalya vizesi başvuruları danışmanlık yapmakta olan kurumlarla sağlanırlen İtalya vizesi başvurularınız hakkında karar verme yetkisine ise İtalya Başkonsolosluğu İstanbul veya İtalya Büyükelçiliği Ankara sahiptir.

Başarılı bir şekilde almış olduğunuz İtalya vizesi ile sorunsuz ve zahmetsiz bir şekilde İtalya seyahatinizi gerçekleştirebilir, Avrupa ülkeleri arasında adeta devasa bir müze olan İtalya'yı ziyaret edebilirsiniz. İtalya dünya tarihi arasında güzide bir konuma sahip son derece merak uyandırıcı bir ülkedir. Dünyanın en fazla turist çeken ilk 3 ülkesi arasında yer alırken İtalya seyahatiniz sırasında dünyanın farklı uluslarında gelmiş insanların sayıca fazlalığına dikkat kesilebilirsiniz. Özellikle İtalya turları dünya turizmi için son derece önemli bir durak olurken, yapacak olduğunuz İtalya turları ile bu butik ve Akdeniz ülkesinin olanca cömertliğini ve olanaklarını tecrübe edinebilirsiniz. İtalya'da gezilecek yerler nerdeyse sınırsızdır. Roma ve Rönesesans döneminden kalma dünya sanat tarihinde önemli konuma sahip kalıntılar, Collesium'lar, tapınaklar, türüne az ratlanır köprüler, geniş Roma meydanları, kanallar şehri Venedik, lüks moda'nın kalbi Milano gerçek anlamda İtalya'yı bambaşka bir konuma getirmektedir. İtalya turları yahut kendi yaptığınız bir planlamayla İtalya'nın tüm olanaklarını görebilir, İtalya hakında bilgi edinebilir, İtalya mutfağı, İtalya gündelik hayatı ve sadece binlerce turistlerden oluşan yeni İtalya'yı deneyimleyebilirsiniz.

İtalya'da Turizm

Müzeleri, insanları, spagettisi, pizzası, müziği, tarihi, sokakları ve tüm neşesiyle İtalya, gezilip görülecek ve hatta bir ömür geçirilebilecek büyülü bir ülkedir.
İtalya'daki En Önemli Turistik Şehirler:
Rome (Roma): Başkent Roma, Vatikan ve eski Roma İmp.nun başkenti olan Roma, İtalya'nın en fazla turist çeken şehri. Bologna Önemli bir fuar şehri. Florence (Floransa): Sanat şehri olan Floransa'da Uffizi ve David of Michelangelo Buonarroti müzesi en önemli yerler. Genoa (Genova) Colombus'un doğum yeri olan Genova, tarihi bir liman şehri. Milan (Milano) Modanın önemli merkezlerinden. Naples (Napoli) Vezüv volkanının bulunduğu şehirde ayrıca Herculaneum and Pompeii gibi turistik yerler de mevcut. Pisa Pisa Kulesi, en fazla turist çeken yer. Turin (Torino) 2006 Kış Olimpiyatları'nın yapıldığı şehir olan Torino'da bir çok sportif ve sanatsal organizasyonlar, sürekli olarak yapılıyor. Venice (Venedik): Saint Mark's Square, ne turistik yer. Kanallarla ulaşım yapılıyor. Şehirde karayolu bulunmuyor. Verona Eskiden gladyatörlerin fink attığı Collesiumlar'da şimdilerde opera yapılıyor. Verona ayrıca Şekspır'ın Romeo and Juliet'ine konu olan şehri.

İtalya'da Yurtdışı Eğitimi

İtalya, ülkemizde ve dünyada sanat, tasarım ve mimarlık alanlarında eğitim için en çok tercih edilen ülkedir.

Neden İtalya'da Eğitim?

İtalya, sadece köklü üniversiteleriyle değil, tarihi ve kültürel dokusuyla da uluslararası öğrencileri ağırlar. Mimari, tasarım, moda ve sanatta çok ileri olması, özellikle bu alanlarda eğitim almak isteyen öğrenciler için ülkeyi cazip hale getirmektedir. İtalyan kültürü ile Türk kültürü arasındaki benzerlikler nedeniyle, İtalya'da eğitim görmeye giden öğrenciler, yabancılık çekmez. Türkiye ile İtalya arasında ulaşımın kolay olması da, İtalya'yı Türk öğrenciler için tercih edilebilir hale getirmektedir.

Neden İtalyanca?

İtalyan dili sekiz yüz yıl önce doğmuş, yıllar boyu bir kültür dili olarak kabul edilmiş ve aynen bugün olduğu gibi geniş bir fırsatlar yelpazesi olarak açılmıştır. Ayrıca İtalyanca uluslararası ekonomide ve yurt dışında yapılan çalışmalarda bir gelişim yöntemi olarak, iş dünyasında ise teknik dil olarak dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır.

İtalyan dili herkesin en azından bir kelimesini bildiği dillerden biridir (özellikle müzik ve mutfakla ilgili kelimeler). Bu özelliği onu süratle renkli ve hayat dolu bir kültürün dili olarak tanıtmıştır. İtalyan mutfağı pizzası, spagettisi ve makarnası ile ünlü değil midir? İtalyan operası tenorleri ve sopranolarıyla ünlü değil midir? Ve bu arada eşsiz edebiyatını ve bizlere tüm dünyada bilinen ve kullanılan Tatlı hayat gibi deyişler bırakan olağanüstü sinema prodüksiyonlarını göz ardı edemeyiz. İtalyanca canlı ve coşkulu bir kültürün dilidir.

İtalyan dilini bilmek iş, sanat, moda, teknoloji dünyasında ve daha birçok meslek dallarında çalışan kişiler için önem teşkil etmektedir. Sanat tarihi, müzik, edebiyat, pedagoji ve uluslar arası ilişkiler gibi alanlarda kariyer yapmak isteyen lise ve üniversite öğrencileri için de İtalyanca öğrenmek büyük yarar sağlamaktadır.

İtalya Üniversite Sistemi ve Eğitim Yapısı

Uluslararası öğrenciler İtalya'da hem devlet okullarında hem de özel üniversitelerde üniversite eğitimi alabilir. Eğitim dilinin ağırlıklı olarak İtalyanca olduğu üniversitelerde eğitim süresi ise üç yıldır. İtalya'da üniversitelere kabul olabilmek için öğrencilerin, on iki yıllık lise eğitimini tamamlamış olmaları, İtalyanca ya da İngilizce dil yeterliliklerini ilgili sınavlarla ispatlamış olmaları ve başvurdukları bölümün sınavlarında başarılı olmaları gerekir. eğitim alınacak programa, üniversiteye ve şehre bağlı olarak ortalama, 7,000 ile 10,000 euro arasında değişir. İtalya'da lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerin pek çoğu özellikle mimarlık, moda, tasarım ve sanat programları için İtalya Üniversitelerini tercih etmektedir.

İtalya Üniversiteleri

  • Politecnico di Milano
  • Università di Pisa-Sapienza
  • Università di Roma
  • Università di Padova
  • Università di Bologna
  • Università di Firenze
  • Università degli Studi di Milano