İtalya Aile Birleşimi Vizesi

İtalya Aile Birleşimi Vizesi

İtalya'da aile birleşimi uzun süreli (oturum izni/d tipi/ ulusal ) vize tipine dahil olmakta ve 90 günden fazla olan konaklamalarınız için kullanılabilmektedir. Bu vize türü aile/akraba ziyaretinden farklıdır çünkü; İtalya Aile ve Akraba Ziyaret vizesi Schengen vizesi dahilindedir ve 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalınacak durumlarda verilebilmektedir.

İtalya Konsolosluğu Aile Birleşimi Vizesi

İtalya aile birleşimi vizesi bir İtalyan vatandaşı ile hayatınızı birleştirdiğinizde veya uzun süredir İtalya topraklarında ikamet eden akrabanız dolayısı ile yaşamınızı İtalya'ya idame edeceğiniz durumlarda geçerli bir vize kategorisidir. Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşı veya İsviçre vatandaşı olmayan kişilerin, İtalya aile birleşimi uygulamasından faydalanmak için oturum izni alma zorunluluğu vardır. Öncelikle yetkili kurumlar vasıtası ile aile birleşimi talebi gerçekleştirilmeli daha sonra da İtalya'ya ayak basılan bir hafta içerisinde gerekli belgeler ve başvuru formu doldurularak oturum izni talebinde bulunulmalıdır. İtalya için bu yetkili kurum ise ikamet edilecek bölgedeki Valiliğe bağlı Göçmenlik İçin Tek Gişe (Sportello Unico Immigrazione) ofisi olacaktır. Ofise başvuru gerçekleştirildikten sonra verilecek olan Nulla Osta adlı izin belgesi Türkiye'deki İtalyan temsilciliğine ulaştırılmakta ve daha sonra ise bu belge ile İtalya'da başvurular gerçekleştirilmelidir. Bu izin belgesi İtalya'da oturma ve çalışmanızda herhangi bir mahsur görülmediği anlamı taşır ve İtalya'da oturum ve çalışmaya hakkınız olduğunu resmi olarak belgeler. İtalya'da çalışma izni aldıysanız ve uzun süre İtalya'da çalışma durumunuz var ise aile birleşimi vizesi sayesinde ailenizi yanınıza alarak beraber yaşama talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda prosedürler biraz farklılık gösterecek ve her bir aile bireyi için ayrı başvuruda bulunmak gerekecektir.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Alma Şartları Nelerdir?

Aile birleşimi vizesiyukarıda bahsettiğimiz durumlar söz konusu olduğunda işinize yarayacak bir vize tipi olacaktır. İtalya Aile birleşimlerinde Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının İtalya oturum izni başvurusunda bulunma zorunluluğu vardır. Öncelikle İtalya'da evlilik gerçekleştirdiyseniz veya bir İtalyan vatandaşı ile evlendiyseniz bu durumda İtalya büyükelçilikleri, konsolosluğu ve yetkili temsilciliklerine evliliğinizin gerçek olduğunu ispatlamanız gerekmektedir.Bu konuda sunacağınız kanıtlar ise başvurunuz esnasında göstereceğiniz belgelerin geçerliliği ile belirlenecektir. Bu yüzden belgelerinizin orijinal ve geçerli olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Eğer çok yakın bir akrabanızın ya da İtalya'da yaşayan eşinizin yanına gitmek istiyor ve bunun için aile birleşiminden yararlanıyorsanız bu durumda da akrabanızın ya da eşinizin İtalya topraklarındaki ikamet onay belgesini sunması İtalya devleti için önem arz edecektir. Asgari olarak 8 yıl olarak verilen ikamet süresi İtalya'da yaşamakta olan akrabanızın mesleki ya da yaşamsal formlarına göre kısalabilmektedir. Bu durumda da sizin 8 yıl beklemeden başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkün olabilmektedir. Tüm bu prosedürlere ek olarak belgeleriniz eksiksiz, koşullara uyumunuz tam olsa bile devletin sizden isteyeceği birkaç önemli kriter daha olacaktır.

Öncelikle İtalya'da yaşarken devlete yük olmadan, kendinizi ekonomik anlamda kalkındırabilmeniz için mali durumunuza önem verecekler ve bu faktörü de değerlendirme içine alacaklardır. Bu aşamada eşinizin ve akrabanızın mali durumu daha çok önem arz edecektir. Asgari düzeyde İtalyanca bilginiz ölçülecek, sizi dil yeterliliğiniz konusunda testlere tabi tutabileceklerdir. Dil yeterliliğiniz bazı durumlarda mesleki yeterliliğinize göre daha opsiyonel olabilmektedir. Bunların dışında İtalya'ya uyumunuz ölçülecek, ülkenin sosyal, politik faktörlerine yatkınlığınız değerlendirilecektir. Tüm faktörlerde ki uyumunuz geçerli kabul edilirse oturum izniniz dolayısı ile de aile birleşiminiz onaylanmış olacaktır. İtalya'da aile birleşiminiz onaylandıktan sonra eşinizin mesleki durumuna göre sizin de onay almadan çalışma hakkınız var olabilmektedir. Fakat bu durum çoğu meslek için geçerli değildir. Oturma izninizi aldıktan sonra çalışma durumunuzu İtalya'daki yetkili kurumlardan öğrenebilir ve gerekli başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İtalya Aile Birleşimi İçin Gerekli Evrak Listesi

  • İtalya Oturum/ İkamet İzni Başvuru Formu : Başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olmalıdır. Diğer evraklarınız ile çelişki arz etmemelidir.
  • Pasaport : 10 yıldan eski olmamalı, en az 1 boş sayfası bulunmalı, dolu sayfaların fotokopileri ile beraber ibraz edilmelidir. Deforme olmamış olmasına özen gösterilmelidir.
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  • Biometrik Fotoğraf : 35x40 ölçülerinde, arka fonu beyaz olmalıdır. 2 adet ibraz edilmeli ve kulaklarınızın da gözükmesine dikkat edilmelidir. Fotoğraf önceden kullanılmamış olmalıdır.
  • Evlenme Kayıt Örneği: Uluslararası olmasına özen gösterilmelidir. Hem sizin hem de eşinizin bilgilerini içermelidir. Bazen yetkili merciiler belgenin İtalyanca tercümesini de isteyebilmektedirler.
  • Aile birleşimi gerçekleştirilecek kişi İtalya'da yaşayan ve İtalyan vatandaşlığına sahip Türk vatandaşı ise oturum izni fotokopisi.

Notlar:

  • İtalyan makamları bu evrakların tercümelerini talep edebilir
  • İtalya'daki resmi kurumlar ve Türkiye'deki İtalya Konsolosluğu gerektiği durumlarda ek evrak talep edebilir.
  • Tüm evraklar fotokopileriyle birlikte sunulmalıdır.