İtalya Seyahat Sağlık Sigortası

İtalya Seyahat Sağlık Sigortası

İtalya seyahat sağlık sigortası İtalya'ya seyahate edecek olan Türk vatandaşlarının vize başvurusunda gereken bir tür sigortadır. İtalya Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ise Schengen ülkelerine yapacakları seyahatlerde vize alma şartı bulunmaktadır. Vize başvurularında konsolosluk 30.000 euro teminatlı sigorta zorunluluğu getirmiştir. Bu sebeple başvuru sahibinin, randevu gününden önce hazırladığı başvuru evraklarının arasına poliçeyi de eklemesi gerekmektedir. Sigortanın seyahat planına ve konsolosluk şartlarına uygun olarak hazırlanması son derece önemlidir.

Seyahat sigortası türü belirlenirken, seyahat edilecek ülke ya da bölgeler referans alınmalı ve konsolosluk ölçütleri göz önünde bulundurulmalıdır. Buna göre Schengen vizesi seyahat sigortası 30.000 Euro teminatlı olmalı ve seyahat süresini kapsamalıdır. Vize gerekliliklerine uyum sağlamayan seyahat sağlık sigortası ile başvuru yapan kişilerin başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple kişinin başvurudan önce sigorta için deneyimli biri ile görüşmesi, konsolosluk evrak gereklilikleri çerçevesinde bir sigorta talep etmesi gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasına ilişkin detaylı bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

İtalya Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

Yukarıda bahsedilen İtalya seyahat sağlık sigortası ile İtalya vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası benzerlik göstermektedir. Seyahat sağlık sigortası türlerinin ortak noktası, yolculuk boyunca kişinin maddi durumunu güvence altına alan düzenlemeleri içermesidir. Günümüzde sigorta şirketleri koronavirüs teminatlı türleri arasında yer alan turist koruma ve destek sigortası gibi düzenlemeleri getirmiştir. Bu gibi sigortalar pandemi süresince yapılan seyahatlerde kişinin olası bir koronavirüs vakası ihtimaline karşı gerekli muayene, test, tedavi ve acil ilaç giderlerinin karşılanmasına yönelik teminatlar içermektedir. Böylelikle ülkemize gelen turistin sağlığı, ülke sağlığı ve ülke turizmine katkı sağlanmaktadır.

Türkiye'ye seyahat edecek olan İtalya vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizesiz seyahat etme ve kalma hakkı bulunmaktadır. Yalnızca bu durumun turistik gezilerde geçerli olduğu unutulmamalıdır. Turistik amaçların dışında öğrenim ya da çalışma gibi özel gerekçeler ile seyahat edecek kişilerin; Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine başvurmaları ve ülkeye girerken amaçlarına uygun olarak aldıkları vize ile giriş yapmaları gerekmektedir. İtalya vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası işlemleri yapılır, seyahat süresini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Yabancı için düzenlenen sigortanın en az kalacağı tarihi kapsaması gerekmektedir. Ülkeye vizesiz olarak seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarının da sigorta yaptırması, sağlık ve güvenliğin güvence altına alınması açısından yararlı bir uygulama olacaktır. Sigorta yalnızca sağlığa ilişkin hususlarda değil seyahati ilgilendiren çok sayıda teminatı da içermektedir.

İtalya Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

İtalya seyahat sağlık sigortası nasıl yapılır gibi bir soruyu yanıtlarken konsolosluk gerekliliklerini güncel olarak gözden geçirmek gerekmektedir. Schengen ülkelerinde aynı vize ve aynı seyahat sigortası geçerli olsa da, başvuru yapılan konsoloslukların her birinde evrak gereklilikleri değişiklik gösterebilir. Bu sebeple sigorta düzenleyen kişinin vize başvurularında deneyimli ve güncel evrak şartlarına hakim biri olması oldukça önemlidir. Schengen vizesi seyahat sigortası 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. Bunun yanı sıra seyahat süresini kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Seyahat eden 0 ile 75 yaş aralığındaki herkes adına düzenlenmiş poliçenin olması şarttır.

Poliçenin başvuru evrakları ile hazır olarak bulunması ve başvuru gününde diğer evraklar ile ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvurudan önce kişi adına düzenlenen poliçe ve priminin kontrol edilmesi, gözden kaçan herhangi bir durum varsa tespit edilmesi ve sigorta düzenleyen kişi ile görüşüp hatanın giderilmesi, başvuruda aksaklık yaşanmaması adına oldukça önemlidir. Bu gibi aksaklıkların yaşanmaması için, satın alınan hizmetin, bu anlamda uzman kişiler aracılığıyla yapılması gerekmektedir. Evrakların istenen şekillerde hazır olarak bulunması kişiye başvuru esnasında kolaylık sağlayacaktır.

İtalya Seyahat Sağlık Sigortası Süresi Nasıl Belirlenmelidir?

Sigortalarda süreyi belirleyen ölçüt, seyahat tarihleridir. Bu sebeple İtalya seyahat sağlık sigortası düzenlenirken seyahat edilecek tarih aralığını kapsamasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde vize başvurusu geçersiz sayılacak ve işlemlerin birçoğu tekrar yapılmak zorunda kalınacak, başvuru sahibi için vakit kaybı yaşanacaktır. Vize başvurusu yaparken konsolosluğa ibraz edilen evraklar, bilgi ve beyanların birbiri ile uyumlu ve tutarlı olması oldukça önemlidir. Bu sebeple sigortanın en az başvuruda beyan edilen seyahat tarihlerini kapsaması gerekmektedir. Sigorta süresi belirlenirken, vize başvuru formunda ve vize talep dilekçesinde belirtilen başlangıç tarihinden bir gün önce sigortayı başlatmak ve dönüş tarihinden en az bir gün sonra sigortayı bitirmek gerekmektedir.

İtalya vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası süresi belirlenirken de ölçüt yine seyahat süresi olmalıdır. İtalya vatandaşları Türkiye'ye yapacakları 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vize uygulamasına tabii değildir. Fakat vize muafiyeti olsa da yabancıların ülkemize gelirken seyahat sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Bu uygulama sayesinde turistler olası bir sağlık problemi, hastalık, yaralanma ya da kaza gibi durumlarda sağlıklarını güvence altına almaktadır. Sigorta düzenlenirken sigortanın kapsadığı ülkelere her girişinde kişi sigorta teminatlarından yararlanabilmektedir. Bunun için kişinin seyahat ettiği tarihlerde sigorta geçerliliğinin bulunması yeterli olacaktır.

İtalya Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

İtalya seyahat sağlık sigortası yaptırmak son derece pratik bir işlemdir. Yapan çok sayıda şirket bulunsa da sigortaların ana teminatları ve ücretleri gibi hususlarda bazı değişiklikler görmek mümkündür. Vize başvurusu yapacak kişi adına sigorta düzenlenmesi için konsolosluk gerekliliklerine hakim biri ile görüşmelidir. Schengen ülkelerinin tümüne seyahatlerde kişi aynı vize ve aynı sigortadan faydalanabilir. Fakat Schengen ülkelerinde dahi, ülke konsoloslukları evrak taleplerinde zaman zaman çeşitli güncellemeler yapabilmektedir.

Seyahat sağlık sigortasının herhangi bir şirket ile yapılmasının sonuçları vize başvurusunun geçersiz sayılması olabilir. Bu durum başvuru sahibinin zaman ve nakit kaybına sebep olacaktır. Bu gibi aksaklıkların yaşanmaması için öncelikle sigortayı düzenleyen kişinin konsolosluk evrak güncellemelerine hakim olması ve başvurudan önce kişi adına düzenlenen poliçenin kontrol edilmesi gerekmektedir. Başvuru evrakları arasında en önemli belgelerden biri sigorta evraklarıdır. Bu sebeple herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına sigortanın doğru bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.Vize Merkezi uzmanları tarafından düzenlenen poliçeler, konsolosluk şartları doğrultusunda hazırlanmaktadır.

İtalya Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

İtalya seyahat sağlık sigortası işlevlerinden bahsetmek için öncelikle vize başvurusunda zorunlu ortak belgeler arasında yer almasından bahsetmek gerekmektedir. Bu sebeple İtalya'ya seyahat edecek olan Türkiye vatandaşlarının sigorta evrakı ibraz etmeden yapacakları başvurular geçersiz sayılmaktadır. Seyahat sağlık sigortası bir gereklilik olmasının yanı sıra seyahat esnasında yaşanması olası çok sayıda olumsuz durumun teminatını içermektedir. Bu teminatlar genellikle hastalık ya da kaza gibi durumlarda, tedavi, ilaç ve nakil işlemleri gibi giderlerin karşılanmasına yöneliktir. Fakat yalnızca sağlığa ilişkin konular değil, kişinin talebi ile poliçeye eklenebilecek bazı ek teminatlar da söz konusudur. Bu ek teminatlar ise kişinin seyahatine ilişkin bagaj kaybolması, pasaport kaybolması ya da seyahatin iptal edilmesine yönelik talimatlardır.

İtalya Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple kişilerin İtalya'ya yapacakları seyahatler için aldıkları vize diğer Schengen ülkelerine girişlerde de geçerlidir. Bu durumda, İtalya seyahat sağlık sigortası teminatları diğer Schengen ülkelerinde de geçerlidir. Diğer Schengen ülkeleri; Norveç, İsveç, Portekiz, Yunanistan, Macaristan, Slovakya, Malta, Lüksemburg, Polonya, Litvanya, İzlanda, Almanya, Letonya, İtalya, Finlandiya, Lihtenştayn, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, İtalya, İspanya, Estonya, Danimarka, İsviçre, Hollanda şeklindedir.

Yukarıda da bahsedildiği gibi teminatlar sigorta türüne göre değişiklik göstermektedir. Bazı ek teminatlar kişinin talep etmesi ile sigortada düzenlenebilir. Bunun yanı sıra genellikle ana talimatlar aşağıdaki durumlarda devreye girmektedir.

 • Sigortası olan kişinin seyahat esnasında hastalanması sonucunda oluşan giderlerin karşılanması,
 • Sigortası olan kişinin seyahat esnasında sakatlanması sonucunda gerekli ilaç, muayene, tedavi ve nakil gibi ihtiyaçların karşılanması,
 • Seyahat anında yaşanan kaza ya da yaralanma gibi durumlarda gerekli ihtiyaçların karşılanması,
 • Sigortası olan kişinin seyahat esnasında vefat etmesi halinde gerekli cenaze masraflarının karşılanmasına yönelik düzenlenmektedir.

Yukarıda bahsedilen durumlar göz önünde bulundurulduğunda İtalya seyahat sağlık sigortası ve diğer Schengen vizesi seyahat sigortalarının ana teminatları genellikle aşağıdaki gibidir.

 1. Adına sigorta düzenlenmiş kişinin seyahat anında yaralanması ya da hastalanması gibi durumlar karşısında sağlık merkezine yapılan nakil giderleri karşılanmaktadır.
 2. Kişinin seyahati esnasında gelişen herhangi bir hastalık sebebiyle konaklamanın uzaması halinde konaklama masraflarını sigorta temin etmektedir.
 3. Sigortası olan kişinin seyahat esnasında karşılaştığı hastalık sebebiyle konaklama süresinin uzaması halinde ülkeden refakatçi olarak yakınının getirilmesi ve buna bağlı oluşan masrafların karşılanması teminatlar arasında yer almaktadır.
 4. Acil ihtiyaç halinde ilaç giderlerinin karşılanması sigorta ana teminatlar arasında yer almaktadır.
 5. Sigortası olan kişinin aile üyelerinden birinin seyahat esnasında vefat etmesi halinde kişinin ülkeye dönmesi için gerekli masraflar karşılanmaktadır.
 6. Seyahat esnasında vefat eden kişinin cenazesine ilişkin gerekli masraflar karşılanmaktadır.

İtalya Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

İtalya seyahat sağlık sigortası İtalya'ya seyahat edilmeden önce yapılmalıdır. İtalya'ya seyahat etmeyi düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Vize başvurularında seyahat sigortası evraklarının diğer başvuru evrakları ile hazır olarak bulunması ve başvuruda ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple seyahatten önce, kişi adına sigorta düzenlenmeli ve başvuru zamanından önce kontrol edilmelidir. Böylelikle başvuruda herhangi bir aksaklık yaşanmamış olacaktır.

Seyahat sigortasının 0 ile 75 yaş aralığında bulunan seyahat eden herkes adına düzenlenmesi gerekmektedir. En az bir gün en çok 1 yıl olarak düzenlenebilen sigortaların, en az seyahat süresini kapsaması gerekmektedir. Bu sebeple başvuruda beyan edilen seyahat tarihinden bir gün önce başlaması ve dönüş tarihinden bir gün sonra bitmesi gerekmektedir. Sıklıkla seyahat eden biri için, birden çok seyahati tek bir uzun dönem sigortada birleştirmek mümkündür. İtalya vize başvurularında ibraz edilmesi zorunlu olan poliçe 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. Teminat, diğer ülkelerde değişiklik gösterebilir fakat Schengen'e üye ülkelerin vize başvurularında aynı tip sigorta kullanılmaktadır.

İtalya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Seyahat sağlık sigortası fiyatları bazı durumlara göre değişiklik göstermektedir. Buna göre;

 • Seyahat sağlık sigortasının teminatı
 • Seyahat sağlık sigortasının süresi
 • Seyahat sağlık sigortasında ek teminat talep edilmesi/edilmemesi
 • Gidilecek ülkeler gibi durumlara göre sigorta ücretleri değişiklik gösterebilir.

Gidilecek ülke ya da bölgeye göre sigorta gereklilikleri değişiklik gösterecektir. İtalya'nın da yer aldığı Schengen ülkelerine seyahat etmek için 30.000 Euro teminatlı sigorta, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Kanada gibi ülkeler için 50.000 USD teminatlı sigorta düzenlenmesi gerekmektedir. Ücretleri belirleyen bir başka husus ise seyahat süresidir. Türk vatandaşlarına düzenlenen İtalya seyahat sağlık sigortası ve İtalya vatandaşlarına düzenlenen seyahat sağlık sigortası bu anlamda benzerlik göstermektedir.

Seyahat süresi uzadıkça sigorta süresi de uzamaktadır. Bu sebeple fiyatlar, seyahat süresi ile orantılı olarak artış göstermektedir. Yalnızca, yakın zamanlı birden çok seyahat planlayan kişiler için ayrı ayrı kısa süreli sigorta yapılması yerine, tüm seyahat tarihlerini kapsayan uzun süreli bir sigorta yapılması daha yararlı olacaktır. Bu noktada sigortaya ödenen ücret de cüzi miktarlarda farklılık göstereceği gibi, sürekli ek işlem yapılmasının ve zaman kaybının da önüne geçilmiş olacaktır.

İtalya seyahat sağlık sigortası seyahat esnasında ansızın karşılaşılabilecek çok sayıda olumsuz durum karşısında kişiyi temin eden düzenlemeler içermektedir. Keyifli bir seyahat esnasında yaşanan basit bir ağrı bile zaman zaman seyahati büyük ölçüde etkileyebilir. Bu gibi durumlarda kişinin bütçesi sarsılmadan gerekli acil ilaç, muayene ya da tedavi gibi giderler karşılanmaktadır. Avrupa ülkelerinde yapılan sağlık harcamaları genelde oldukça maliyetlidir. Seyahat sağlık sigortası sayesinde kişinin bu gibi olumsuz durumlarda sağlık harcamalarını düşünmesine gerek kalmamaktadır. Sigortalı kişi sağlık standartlarının düşük olduğu bölgelerde dahil en iyi şekilde sağlık hizmetini almaktadır.

İtalya Covid 19 Seyahat Sigortası

İtalya Covid 19 seyahat sigortası İtalya'ya seyahat edecek vatandaşlar için yapılan sigorta türlerinden biridir. Poliçede koronavirüs teminatı bulunmasından dolayı pandemi sürecinde seyahat ederken alınabilecek en iyi önlemler arasında yer almaktadır. Bu süreçte pek çok alanda olduğu gibi sigortacılık alanında da çeşitli ve kapsamlı düzenlemeler yapılmıştır. Poliçede yalnızca kişinin sağlık ihtiyaçları değil olası bir karantina sürecinde doğabilecek diğer ihtiyaçları da düşünülmüştür. Endişeye yer vermeden Koronavirüs riskine karşı kişiyi güvence altına alan sigorta ile rahat bir şekilde seyahat edilmesi mümkündür.

Yurt dışında yaşanan en büyük problemlerden biri, sağlık problemleridir. Bu problemlere doğrultusunda yaşanan pek çok olumsuzluk söz konusudur. Sağlık standardının yetersiz oluşu ya da aşırı maliyetli oluşu, yurt dışı seyahati esnasında basit bir sağlık sorunu ile karşılaşılsa dahi her zaman problem olmuştur. Sigortalı kişinin bu gibi durumlardan olumsuz etkilenmesi söz konusu değildir. Sağlık standartlarının düşük olduğu bir bölgeye seyahat edilse dahi Kovid-19 teminatlı İtalya yurtdışı seyahat sağlık sigortası ile en iyi seviyede sağlık hizmetleri karşılanmaktadır. Gerekli tüm giderlerin sigorta kapsamında karşılanması sayesinde ise kişinin bütçesi sarsılmamaktadır.

İtalya Covid 19 seyahat sigortası kişiye poliçede yer alan pek çok konuda destek olmaktadır. Bu konular, olası bir hastalık karşısında doğabilecek birbirinden çeşitli sorunlar için düşünülmüştür. Sigortalı kişinin ihtiyaç duyduğu her an tıbbi danışmanlık hizmeti alma hakkı bulunmaktadır. Tıbbi danışmanlık teminatına ilaç önerilmesi ve teşhis konması dışında hemen her konu dahildir. Koronavirüse özel İtalya yurtdışı seyahat sigortası teminatları aşağıdaki gibidir.

 • Seyahat esnasında COVID-19 teşhisinin konabilmesi için gerekli işlemler,
 • Acil müdahale edilmesi gereken durumlarda kişinin sağlık merkezine nakli,
 • COVID-19 tespit edilen kişinin yatarak ya da ayakta muayenesi,
 • Acil ilaç giderleri ile doktorun önerdiği ilaçlar,
 • Seyahat esnasında COVID-19 sebebiyle karantinaya alınmış kişinin otel ve benzeri konaklama giderleri, giyim ve gıda ihtiyaçları,
 • Koronavirüse özel İtalya seyahat sigortası kapsamında tedavi görüp, tedavisi biten kişinin daimi adresine nakli,
 • Seyahat esnasında vefat eden kişinin cenaze nakli sigorta kapsamındadır.