İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalyan Konsolosluğu vize başvuru formunu doldururken dikkatli olmanız gerekmektedir. Forma yazdığınız bilgiler doğru ve eksiksiz olmak zorundadır.

İtalya Schengen Vizesi Başvuru Formu - Schengen Visa Application Form

İtalya Ulusal Vize Başvuru Formu - National Visa Application Form

Başvuru Formunu indirmek için:

1. İtalya vize başvuru Formu linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. İtalya Başvuru Formunu bilgisayarınıza kaydedin.

İtalya Konsolosluğu, İtalya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya vize başvuru formu, İngilizce ve İtalya'nca olarak doldurabilmektedir. Doldurma işlemi sırasında tükenmez kalem kullanmalı, büyük harfle doldurmalı ve başvuru evraklarında bulunan bilgilerinizi destekleyecek şekilde olmasına özen gösterilmelidir. Kurşun kalemle doldurulan başvuru formaları kabul edilmemektedir. İtalya vize başvuru formunu ayrıca bilgisayarınıza indirip dijital ortamda da formu doldurmanız mümkün. İtalya Konsolosluğu belirlediği ölçülerinde olan biyometrik fotoğrafınızı formun fotoğraf kutucuğuna yapıştırarak ve vize başvuru formunun en alt köşesinde bulunan bölüme imza atarak başvuru formunun doldurma işlemini tamamlayabilirsiniz. Atacak olduğunuz imzanızın pasaportunuzda bulunan imzanız ile aynı olmasını ise İtalya Konsolosluğu göz önünde bulunduracaktır. İtalya vize işlemleri sırasında birbirleriyle aynı olan imzalar kullanmaya özen göstermelisiniz.

İtalya Konsolosluğu vize başvuru formunun ilk maddeleri kimlik bilgilerinizden oluşur. 1. Madde soyadınızdır. Kimlikte kullandığınız soyadınızı kimlikte olduğu gibi yazmalısınız. 3. Maddede de adınızı kimlikte yazdığı gibi ve tam yazmalısınız. 2. Madde kullandığınız eski soy isim için açılan kısımdır. Evli kadınlar kızlık soyadını yazmalıdır.

İtalya Konsolosluğu vize başvuru formunun doğum tarihi, doğum yeri ve doğum ülkesi kısmında da mutlaka kimlikte yazan bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Gerçeği kimliktekinden farklı olsa dahi kimlikte yazan bilgiler İtalya vize başvuru formuna yazılmalıdır.

İtalyan Konsolosluğu vize başvuru formunun 8. Ve 9. Maddesinde cinsiyetinizi ve medeni durumunuzu yazmanız gerekmektedir. Medeni durumunuz var olan seçeneklerin dışında ise diğer şıkkını işaretlemeli ve ilgili alana açıklamasını yapmanız gerekmektedir.

İtalyan Konsolosluğu vize başvuru formunun 10. Maddesi 18 yaşından küçükler için doldurulması gerekli olan bir alandır. İtalya vize başvurusunda bulunacak olan kişi 18 yaşından küçük ise İtalya vize başvuru formunun bu alanına kişinin yasal velisinin adı, soyadı ve eğer farklı bir adrese sahipse adresini yazması gerekmektedir.

11. Maddede kimliğinizde yazan T.C. Kimlik numaranızı yazmanız gerekmektdir. İtalya Konsolosluğu İtalya vize işlemleriniz sırasında birçok bilgiye T.C. kimlik numaranız ile ulaşacağından İtalya vize başvuru formuna doğru ve eksiksiz yazmanız gerekmektedir.

İtalya Konsolosluğu vize başvuru formunun 12. Maddesinden 16. maddesine kadar olan kısım pasaport bilgilerinizden oluşmaktadır. Pasaportunuzun tip, numarası, veriliş ve bitiş tarihi ve pasaportu veren makamı bu bölüme yazmanız gerekmektedir.

İtalya Konsolosluğu vize başvuru formunda 17. Maddede İtalya vizesi başvuru sahibinin adres ve telefon bilgileri istenmektedir. Bu bilgiler de İtalya vizenizin olumlu sonuçlanması için önemli bilgilerdir. Adres ve telefon numaralarınızı size en kısa zamanda ulaşabilmeleri için İtalyan Konsolosluğu vize başvuru formuna doğru ve eksiksiz bir şekilde yazmanız gerekmektedir.

İtalya Konsolosluğu vize başvuru formunun 18. Maddesi Türkiye'de yaşayan yabancı vatandaşlar içindir. Eğer Türkiye'de oturum izni olan yabancı pasaport sahibi bir kişi iseniz Türkiye'den İtalya vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Bu durumda İtalyan Konsolosluğu vize başvuru formunun 18. Maddesinde "Kendi ülkeniz olmayan bir ülkede ikametiniz var mı?' sorusunda evet şıkkını işaretleyip. İkametinizi meşrulaştıran belgenin bilgilerini yazmanız gerekmektedir. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse hayır seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

İtalya Konsolosluğu vize başvuru formunun 19. Ve 20. Maddesinde İtalya vizenizin sonucunu etkileyebilecek olan meslek bilgileriniz sorulmaktadır. İtalyan Konsolosluğu verdiğiniz bilgileri doğrulamak için şirketin varlığını, öğrencilik durumunuzu, emekliklik durumunuzu araştırabilmektedir. Mesleğinizi ve ilgili iletişim bilgilerini doğrulayan evraklarla birlikte doğru ve eksiksiz yazmanız İtalya vize başvurunuzun İtalya Konsolosluğu tarafından olumlu sonuçlanması için önemlidir.

21. madde itibariyle İtalya Konsolosluğu başvuru formunda seyahatinizin detayları ile ilgili bilgiler verilmektedir. Öncelikle seyahatinizin amacı sorulmaktadır. Bu maddede vereceğiniz cevap evraklarınızı da şekillendirmektedir. Mesela herhangi bir davetiyeniz olmadan İtalya ticari vize ya da İtalya ziyaret vizesi başvurusunda bulunamazsınız. Eğer İtalya turistik vize başvurusunda bulunuyorsanız evraklarınız arasında mutlaka otel rezervasyonu bulundurmalısınız.

İtalyan Konsolosluğu başvuru formunda 22. Maddede Gidilecek ülke veya ülkeler, 23. Maddede ise ilk giriş yapacağınız ülke sorulmaktadır. Bunun iki sebebi vardır. Birincisi transit olarak geçeceğiniz ülkeler olabilir. Bu ülkeler Schengen ülkesi olmasa dahi Schengen vizesi ile transit geçişe müsaade edebilmektedir. İkincisi ise Schengen vizesi ile Schengen ülkelerinin her birinde belirli kurallar dâhilinde serbest dolaşım hakkına sahip olunmasıdır. Örneğin Schengen kurallarına göre ya ilk giriş yapacağınız ülkeden ya da seyahatiniz süresince en uzun kalacağınız ülkeden vize almanız gerekmektedir. Eğer bu kuralın dışına çıkılırsa vize ihlali olarak değerlendirilecek, yapacağınız diğer vize başvuruları riske girecektir.

24. ve 25. Maddede talep ettiğiniz giriş sayısını ve İtalya'da (ya da tüm Schengen ülkelerinde) geçireceğiniz süreyi yazmanız gerekmektedir İtalya Konsolosluğu vize başvuru formuna tam süreyi yazmanız gerekmektedir. Aksi takdirde seyahatinizi istediğiniz kadar gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Daha önce almış olduğunuz vizeler İtalya vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması adına önemlidir. İtalyan Konsolosluğu vize başvuru formunda bulunan Son üç yıl içerisinde alınan Schengen vizeleri' bölümüne var ise evet şıkkını işaretleyerek tarihlerini yazmanız gerekmektedir. Eğer yoksa hayır şıkkını işaretleyip devam etmelisiniz. Ayrıca eğer daha önce alınmış Schengen vizeniz varsa ve başvuruları sırasında parmak izi verdiyseniz tarihlerini İtalya Konsolosluğu vize başvuru formuna girmenizde fayda vardır.

İtalya Konsolosluğu vize başvuru formunun 31.ve 32. Maddeleri seyahatiniz sırasında nerde kalacağınız ya da kiminle görüşeceğinizin bilgilerini istemektedir. Davetiye geldiyse davetiyenin ve davet edenin bilgilerini, Eğer sadece otel rezervasyonu varsa otelin iletişim bilgilerini İtalya Konsolosluğu vize başvuru formunun ilgili alanlarına girmeniz gerekmektedir.

33. madde seyahatiniz sırasında masraflarınızı karşılayacak olan kişinin bilgilerini içermektedir. Eğer kendiniz karşılayacaksanız sol tarafta, başka bir kişi karşılayacaksa sağ tarafta nasıl karşılanacağının detayını işaretlemelisiniz. İtalyan Konsolosluğu ülkesinde kalacağınız süre boyunca tüm masraflarınızı karşılayabileceğinizi ve taahhüt ettiğiniz seyahat süresi bitiminde ülkenize geri döneceğinizi belgelemenizi istemektedir. Dolayısıyla İtalya Konsolosluğu vize başvuru formunun bu maddesi oldukça önemlidir.

İtalya Konsolosluğu vize başvuru formunun 34. Ve 35. Maddesi Avrupa Birliği vatandaşı olan birinci dereceden akraba sahibi kişiler içindir. Böyle bir durumda ailenin bütünlüğü sebebi ile İtalya Konsolosluğu vize sonucunu genelde olumlu sonuçlandırmaktadır. Birinci dereceden Avrupa Birliği vatandaşı akrabanız var ise ilgili soruların cevabını mutlaka doldurmanız gerekmektedir.

İtalyan Konsolosluğu vize başvuru formunun 36. Maddesinde başvuru yaptığınız Konsolosluk ve başvuru tarihinizi yazmanız gerekmektedir. Aksi takdirde İtalya vizeniz işlemde iken takibiniz zorlaşacaktır.

37. maddede ise İtalya Konsolosluğu vize başvuru sahibinin kendi imzasını atması gerekmektedir. Mutlaka ıslak imza olmalıdır. Eğer başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise İtalya Konsolosluğu vize başvuru formunda anne ve babasının imza yer almalıdır.

İtalya Konsolosluğu vize başvuru formuna ek olarak başka bir sayfada İkamet yasasının 55. Maddesi'nin 2. Fıkrası'nın 1. Bendine göre yapılan açıklama mevcuttur. İtalyan Konsolosluğu vize başvuru formunu dolduran kişi bu maddeyi okumalı ve altında yer alan yer, tarih ve imza kısmını da 36. Ve 37. Maddede olduğu gibi doldurmalıdır.

İtalya Konsolosluğu vize başvuru formunu tükenmez kalemle ve büyük harflerle doldurmanız gerekmektedir. Türkçe doldurabileceğiniz İtalyan Konsolosluğu vize başvuru formu üzerinde kesinlikle düzeltme ya da silme işlemi yapmamanız gerekmektedir.