İtalya Vizesi

İtalya Vizesi

İtalya Devleti'ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye'de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları ülkeye giriş yapmak için İtalya Konsolosluğu'na İtalya vizesi başvurusunda bulunmaları zorunludur. Pasaportlarında çok girişli ve geçerlilik süresi devam eden Schengen vizesi bulunan kişiler, bu vize ile ilk Schengen ülke giriş şartını yerine getirmeleri sebebiyle, İtalya seyahatlerini de bu vize ile gerçekleştirebilirler.
Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport sahibi olan kişiler 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmayan İtalya seyahatlerinde İtalya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadırlar.

Uzun süreli (çalışma, oturum vb.) amaçlarla İtalya'ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları İtalya vizesi başvurusunda bulunmakla mükelleftirler. Uzun süreli İtalya vize başvuruları doğrudan İtalya Konsolosluğuna ya da İtalya Büyükelçiliği'ne yapılmaktadır.

Kısa süreli İtalya vize başvuruları konsolosluğa doğrudan yapılamamaktadır. Bu yüzden İtalya'ya kısa süreli seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ya da Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

İtalya Konsolosluğu, İtalya Vizesi

İtalya Devleti Schengen Anlaşması'na taraf olduğu için Schengen Bölgesi'ne üye ülkeler arasında bulunmaktadır. Bundan dolayı İtalya Schengen vizesi sahibi kişiler seyahatlerini İtalya'dan başlatmak koşuluyla diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebilmektedirler.

İtalya'ya seyahat gerçekleştirecek olan kişiler, İtalya'ya yapacakları seyahat 90 güne kadar ise, İtalya Schengen Vizesi için müracaat etmelidir. İtalya'ya 90 günden daha uzun sürecek sebeplerle seyahat etmek isteyen kişiler ise Uzun Süreli İtalya vizesi müracaatı yapmalıdır.

İtalya Schengen Vizesi

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında, 1995'te taraf ülkeler arasında dolaşım serbestisi tanıyan Schengen Sözleşmesini imzalamıştır. Bu sözleşmeye taraf olan ülkeler, Schengen Bölgesi dışında kalan ülkelere karşı sınır geçişleri için ortak kurallar uygulayan bir bölge oluşturmuştur.

Schengen Bölgesi toplamda 26 ülkeyi içine almaktadır. Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan hem Avrupa Birliği hem de Schengen Bölgesi üyesidir. İsviçre, İzlanda ve Norveç ise AB'ye üye değildir. Bu ülkeler imzaladıkları özel anlaşmalar vasıtası ile Schengen Bölgesi'ne üye olmuşlardır.
Schengen Bölgesi üyesi ülkelere seyahat edecek olan kişiler, seyahatlerini Schengen vizesi başvurusu yaptıkları ülkeden başlatmak şartıyla, Schengen üyesi diğer ülkelere de aynı vize ile seyahat edebilmektedir.
Schengen vizesi, üye ülkelerin konsoloslukları tarafından kısa süreli (90 günden az olan) seyahatler için verilen vize türüdür.

İtalya Konsolosluğu İtalya Vize Kategorileri

İtalya'ya seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya vizesi başvurularını, yapacakları İtalya seyahatinin amacına uygun yapmalıdırlar İtalya Konsolosluğu İtalya vizesi türlerini yapılacak seyahatin amacı ve süresi doğrultusunda,

 • İtalya Turistik Vizesi
 • İtalya Aile Ziyareti Vizesi
 • İtalya Ticari Vizesi
 • İtalya Oturma Vizesi
 • İtalya Çalışma Vizesi gibi kategorilere ayırmıştır.
  • İtalya Kısa Süreli Vize (Schengen Vizesi): İtalya'ya, resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi, ziyaret gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler İtalya Schengen Vizesi başvurusu yapmalıdır.
  • İtalya Uzun Süreli (Ulusal) Vize: İtalya'da kesintisiz olarak 90 günden fazla konaklaması gereken kişilere (öğrenci, aile birleşimi, çalışma amaçlı) ikamet için verilen vizedir.

İtalya Ekspres vize uygulaması bulunmaktadır. 2014 yılında başlayan bu uygulamaya başvuran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya vize işlemleri 24 saat içinde tamamlanmaktadır.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesi başvurularında öncelikle dikkat edilmesi gereken evrak İtalya vize başvuru formudur. İtalya vizesi için başvuru yapacak kişiler vize başvuru formunu İtalyanca ve Türkçe olarak, büyük harflerle ve eksiksiz doldurmalıdır. İtalya vizesi için başvuruda bulunan kişiler, İtalya Konsolosluğu'na, planladıkları İtalya seyahati ile ilgili olarak seyahatin amacını, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını ve vize başvurusunda bulunan kişinin Türkiye'ye geri dönme yönündeki motivasyonunu gösterir evraklar ibraz etmelidir. İtalya vize başvuru formu ile diğer evraklarda yer alan bilgilerin birbirini destekler nitelikte, doğru ve tam olması vize başvurusunun olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Seyahatinizin niteliğine uygun vize türüne göre evraklar da değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle İtalya Turistik, Vize, İtalya Ticari Vize, İtalya Aile Ziyareti Vizesi sayfalarımızda bu vize kategorilerinin gerektirdiği evrak listesine ulaşabilirsiniz. İtalya Vize Başvuru Formunu aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz.

İtalya vizesi Biyometri İşlemi

İtalya vizesi için müracaatta bulunan kişiler, diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi kimlik sahteciliğinin önüne geçilmesi için, vize başvurularının bir parçası olarak Biyometri İşlemi (parmak izi taraması) yaptırmakla yükümlüdür. İtalya vizesi biyometri işlemleri ile ilgili bazı muafiyet durumları söz konusudur.

 • Ülke ve Hükümet temsilcileri ve siyasi liderler İtalya'ya gerçekleştirdikleri resmi ziyaretler için biyometri işlemine tabi tutulmazlar.
 • 12 yaşın altındaki çocuklardan fiziksel olarak parmak izi almak mümkün olmadığı için bu çocuklar biyometri işleminden muaf tutulmaktadır.
 • Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler, bu durumlarını destekleyen tıbbi bir rapor ibraz etmek şartıyla biyometri işleminden muaf tutulmaktadır.

Biyometrik veriler 5 yıl boyunca geçerli kabul edilmekte ve saklanmaktadır. Dolayısıyla, son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen ülkesinden vize almış ve bu işlem sırasında parmak izini vermiş kişiler biyometri işlemine tabi tutulmazlar.
Biyometri işlemleri ile ilgili herhangi bir hata yaşanmaması için parmak izi tespitine giden kişilerin parmaklarında parmak izi tespitinin yapılmasına engel olacak, kesik, hasar ya da süs(kına) bulunmamasına dikkat etmelidir.

İtalya Vize Ücreti

İtalya vize ücreti ve vize harç bedeli kişinin seyahat amacına ve vizenin kategorisine göre değişiklik gösterebilir. Vize harç bedelinin yatırıldığını gösteren dekontun başvuru evrakları arasında bulunması gerekmektedir.

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin İtalya Vizesi

Türkiye'de yaşayan üçüncü ülke vatandaşları İtalya vizesi başvurusunda bulunabilirler. Ancak bu kişilerin başvurularının olumlu sonuçlanması için öncelikle Türkiye'de oturum iznine sahip olmaları gerekmektedir. Bu durum İtalya vizesi için başvuru yapan Suriye ve Irak vatandaşları için de geçerlidir.Bu kişiler Türkçe bilmiyorsa işlemlerini bir tercüman refakatinde yapmalıdır. İtalya vizesi için başvuru yapan kişiler, biyometri işlemine tabi olacakları için başvurularını doğrudan yapmalıdır.
Türkiye'de oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları İtalya vizesi başvuruları için İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan ya da Turizm/Seyahat Acentelerinden destek alabilirler. İtalya vizesi başvurusunda bulunacak üçüncü ülke vatandaşları 3 aydan daha uzun süredir Türkiye'de ikamet ediyorlarsa, Türkiye için geçerli ikamet izinlerini de ibraz etmekle yükümlüdürler.

İtalya Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

İtalya vizesi ile hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Schengen bölgesine ilk girişinizi İtalya üzerinden yapmak kaydı ile Schengen kapsamındaki 26 ülkeye seyahat edebilirsiniz. İspanya Fransa, Yunanistan, Norveç, Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Malta, Hollanda, , İsveç, Belçika, Portekiz, Slovakya. Slovenya, Letonya, Litvanya, İsviçre, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Polonya, Liechtenstein, Lüksemburg.

Yeşil pasaport sahibiyim İtalya'ya vizesiz seyahat edebilir miyim?

Yeşil pasaport sahipleri 90 güne kadarki İtalya seyahatlerinde İtalya Schengen vizesinden muaftır bu nedenle T.C. Yeşil Pasaport sahipleri vizesiz olarak İtalya'ya seyahat edebilirler. Bununla birlikte Bordo pasaportlar geçerli bir kural olan pasaportun vize bitiminden sonra 3 ay geçerli olması koşulu yeşil pasaportlar için de geçerlidir.

Evlenme/boşanma nedeniyle kimlikteki soyadımla pasaportumdaki soyadım farklı, vize başvurusunda sorun yaşar mıyım?

Evraklarınızda sunmuş olduğunuz bilgilerin birbiriyle tutarlı olması gerekmektedir. Geçerli olan duruma göre pasaportunuzu güncellemeniz gerekecektir. Güncel olmayan evraklarla yapılan başvurular kabul edilmeyebilir ve hatta vize reddi alabilirsiniz.

İtalya vize davetiyesi bir form şeklinde midir? Davetiye dilekçe formatında yazılsa kabul edilir mi?

İtalya vize davetiyesi form şeklinde olup vize başvuru sahibini davet eden kişi tarafından doldurulmaktadır. İtalya vize davetiyesi İtalyanca ve İngilizce seçeneklerini birarada sunar. Davetiyede verilen bilgiler ile başvuru sahibinin verdiği seyahat bilgileri arasında bir çelişki görüldüğünde vize talebi ret ile sonuçlanabilir. İtalya aile ve arkadaş ziyareti vizesi davetiyesi İtalya'da gidilecek olan bölge belediyesinden onaylı olmalıdır. Lettera di invito per AFFARI adı verilen İtalya ticari vize davetiyesi de özel bir formatta hazırlanmış bir davetiyedir. İtalya vize davetiye belediye onaylı ve davet eden kişinin kimlik ve pasaport fotokopileri ile birlikte talep edilmektedir.

İtalya Vize ücreti ne kadar?

İtalya vize ücreti ve vize harç bedeli kişinin seyahat amacına ve vizenin kategorisine göre değişiklik gösterebilir. Vize harç bedelinin yatırıldığını gösteren dekontun başvuru evrakları arasında bulunması gerekmektedir.

İtalya vizesi kaç günde çıkar?

İtalya vizesi işlemleri, belgeler doğru ve eksiksiz sunulduğu takdirde 5 ila 7 iş günüdür. Unutulmaması gerekirki vizenin çıkış süresi İtalya Konsolosluğunun yetkisi dahilindedir. Normal şartlarda vize randevusunda mülakat talep edilmezken, İtalya Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde vize başvuru sahibini mülkata çağırabilir. Ayrıca vize çıkış süreleri ek evrak talebi, konsolosluğun yoğunluğu, tatil sebebiyle kapalı olması gibi durumlarda işlem süreleri de uzayabilmektedir.

Bu web sitesindeki aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. İtalya Konsolosluğunun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemleriyle farklı alan adları edinen ve bu alan adalarında yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Emlak, Eğitim, Danışmanlık vb. alanlarında faaliyette olan şirketlerin reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. italyankonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte olup, doğru olmayan bilgilerin veya güncellemeler adına lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda Konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

İtalya vizesi başvurusu Adana, Mersin, Trabzon gibi farklı bölgelerde nereye yapılır?

İtalya vize işlemlerinde İtalya diplomatik misyonlarının görev bölgesi dağılımı vardır.Adana ve Mersin'de ikamet edenler İtalya İzmir Konsolosluğuna başvuruda bulunurken, Trabzon'dan yapılacak başvurular İtalya İstanbul Başkonsolosluğuna yapılmaktadır. İtalya Başkonsolosluğu, İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Konsolosluğunun görev alanları farklıdır.