İtalya Ticari Vize İşlemleri

İtalya Ticari Vize İşlemleri

İtalya Konsolosluğu, İtalya Ticari vize başvuruları için hazırlanması gereken evrak ve belgelere ilişkin

İtalya'ya ticari amaçlı faaliyet kapsamında seyahat edecek kişiler İtalya ticari vize evraklarını hazırlamalıdırlar. İtalya'ya ticari faaliyet, konferans, iş görüşmesi, iş toplantısı, fuar katılımı, sektörel fuar etkinliklerine katılım gibi amaçlarla yapılan seyahatlerdeki vize uygulaması İtalya ticari vize kapsamında yer almaktadır. İtalya ticari vize işlemlerinde İtalya'da etkileşim içinde bulunulan İtalyan firma yetkilerinden vize davetiyesi alınmalıdır. İtalya ticari vize evraklarının italya Konsolosluğunun belirlediği kriterler çerçevesinde hazırlanması gerekmektedir.

 • Pasaport: İtalya Ticari Schengen vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin İtalya seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.
 • İtalya Schengen Vize Başvuru Formu: İtalya Ticari Schengen vize başvuru sahibi tarafından doldurulacak olan İtalya Schengen vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin İtalya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olarak beyan edilmelidir. İtalya Ticari Vize Başvuru Formunu aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz.
 • Ticari görüşme gerçekleştirilecek İtalyan şirketinden temin edilmiş davet yazısı: İtalya'daki şirketten bulunan ticari davetiye formunun şirketin resmi yetkilisi tarafından imzalanmış, kaşelenmiş ve doldurulmuş halinin okunaklı şekilde temin edilmiş belgesi. Davet yazısını imzalayan İtalyan yetkiliye ait Ulusal kimlik belgesinin okunaklı fotokopisi (imzalayan kişinin imzası bulunmalıdır). Davet formunu imzalayan şirket yetkilisi Avrupa Birliği vatandaşı değil ise İtalya oturum izni kartı fotokopisi.
 • İtalya'da davet formunu gönderen şirkete ait Visura Camerale (ticaret sicil)
 • Temin edilmiş olunması halinde ise İtalyan şirketi ile aranızda bulunan fatura, akreditasyon anlaşmalarına dair suretler
 • Fuara katılım gerçekleştirilecek olunması halinde; fuar giriş kartı veya katılıma ilişkin dökümanlar
 • Biometrik Fotoğraf: İtalya Ticari Schengen vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, İtalya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Finansal Durumu Gösterir Belgeler: İtalya Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.
  • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca İtalya ticari vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.
 • İtalya Ticari Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin vize talebini belirten İngilizce dilekçe: İtalya ticari vize müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına İtalya konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.İtalya Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, İtalya'ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Kişi İşveren ise; şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlayabilir,

Kişi Emekli ise; yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek şahsen yazabilecektir.

Kişi Devlet Dairesi Çalışanı ise; bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

 • Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe: İtalya vizesi müracaatında bulunacak kişi eğer, İtalya seyahati sonrası 2.ci veya 3. cü Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

İtalya Ticari Vize Dilekçe Örneği

 • Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler
  • Vergi levhası İtalya vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren
  • Faaliyet belgesi İtalya Ticari vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.
  • Şirketin imza sirküleri İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.
  • Şirketin ticaret sicil gazetesi İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.
 • Kişinin Çalıştığını Gösterir Belgeler
  • İtalya Ticari vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi.
  • Seyahat amacını ve gidilecek ülkeyi destekleyen bilgi belgeleri
  • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişilerin İtalya'da konaklama gerçekleştireceği yere ait rezervasyon bilgileri. İtalya vize müracaatında bulunacak kişinin bu ülkede konaklama yapacağı tarihleri içermelidir.
  • İtalya dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. İtalya Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren.
  • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya seyahatinin içeriği ticari olması halinde İtalyan Şirketinin antetli kağıdına Davetiye belgesi.
  • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya'da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

Kişi Emekli ise,

 • Emekliğini gösteri belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Kişi Memur ise,

 • Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum evrakları

Kişi Çiftçi ise,

 • Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler.
 • Aşağıda ki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar
 • Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi
 • Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.
 • Pasaport fotokopileri, İtalya Ticari vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri

İtalya Ticari Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

1.İtalya ticari vize başvurusunda randevu alma zorunluluğu var mıdır?

İtalya ticari vize başvurularında randevu almak zorunludur. İtalya ticari vizesi kısa süreli Schengen vizesi kategorisinde olduğundan randevu işlemleri Konsolosluk tarafından outsource edilen vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır. İtalya ticari vize randevusu online olarak alınabilmektedir, telefonla randevu alımı yapılmamaktadır.

2.İtalya vize randevusuna şahsen gelmeme gerek kalmadan başvuru yapabilir miyim?

Eğer son 5 yıl içinde aldığınız Schengen vizenizde tanımlı parmak iziniz varsa vize randevusuna şahsen gelmeden, üçüncü kişilere yetki yazısı vererek işlem yapmanız mümkündür. İtalya ticari vize işlemlerinde yetki yazısı vereceğiniz, sizin adınıza işlemlerinizi yürütecek danışmanlık firmalarının kurumsal özellik taşımasına dikkat etmeniz tavsiye olunur. Son beş yılda alınan Schengen vizelerinde VIS ibaresi olmayan yolcular ise vize randevusuna şahsen gelmeleri ve parmak izlerini ibraz etmeleri İtalya Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir.

3.İtalya ticari vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren İtalya Schengen vizesi başvurularında biyometrik parmak izi verme zorunlu hale getirilmiştir. İlk kez İtalya ticari Schengen vizesi müracaatında bulunan kişiler vize randevusuna şahsen gelerek parmak izlerini vermelidirler. Son 5 sene içinde alınan Schengen vize işlemlerinde parmak izin veren kişiler vize başvurularını yetki yazısı verdikleri kurumlar aracılığı ile başvuru evraklarını iletebilirler ve parmak izi vermelerine gerek yoktur. Ancak başvurudan parmak izi verme prosedürü İtalya Konsolosluğundan teyit edilmesi tavsiye olunur. İtalyan Konsolosluğu bazı durumlarda daha önceden geçerli parmak izi olan kişilerden yeniden parmak izi isteme hakkını saklı tutar.

4.İtalya ticari vizesi kaç günde çıkar?

İtalya ticari vizesinin sonuçlanma süresi başvuru yapılan İtalya Konsolosluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Başvuru yapılan dönemdeki yoğunluk ve vize türüne göre bu süreler değişebilir. İstanbul İtalya başkonsolosluğuna yapılan başvurular 4 ila 5 iş günü içinde sonuçlanırken, Bursa ve Trabzon'dan yapılan başvuruların sonuçlanma süresi günü bulabilmektedir. Eksiksiz evraklarla yapılan başvurularda işlem süresi, Konsolosluğun durumuna göre 5 ila 7 iş gününde değerlendirilebilmektedir.

5.İtalya vizesi başvurularında İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği arasında yetki alanı ayrımı var mıdır? Trakya vize işlemleri hangi İtalyan Konsolosluğunun yetki alanındadır? Adana ve Gaziantep'te bulunan kişiler hangi İtalya Konsolosluğuna başvuruda bulunmalıdır?

İtalya vize işlemlerinde yetkili olan kurumlar, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, İtalya İzmir Konsolosluğu ve Ankara İtalyan Büyükelçiliğidir. Trakya bölgesinde ikamet edenler veya çalıştıkları şirketin kaydı bu bölgede olanlar başvurularını İstanbul İtalyan Başkonsolosluğuna yapmalıdırlar. Bursa, Gümüşhane, Samsun, Çanakkale, Erzincan, Trabzon, Rize, Sinop, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ İtalya İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanındadır.
Bolu, Eskişehir, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı, Kırıkkale, Kastamonu, Kütahya, Yozgat, Düzce İtalya Ankara Büyükelçiliğinin görev alanında bulunmaktadır
Antalya, Adana, Elazığ, Bitlis, Muğla, Gaziantep Maraş, Afyon, Isparta, Malatya, Hatay, Denizli, Konya, Mersin, Diyarbakır'da ikamet eden kişilerin başvuruları İzmir İtalyan Konsolosluğu tarafından kabul edilmektedir.

6. İtalya vize başvurularında işlem süresini hızlandırmak için VIP hizmetten alınabilir mi? VIP başvuru ile işlem süresi kısalır mı?

İtalya ticari vizesi işlemlerinde VIP başvurular 48 ila 72 saat içinde sonuçlanmaktadır. İtalya'ya ticari amaçlı olarak acil seyahat etmesi gereken iş adamları VIP başvuru ile vize işlem süresini kısaltabilmektedirler. Son 5 yıl içinde diğer Schengen vizesi işlemlerinde parmak izi ibrazında bulunmuş yolcular parmak izi vermeden sadece İtalya vizesi için gerekli güncel evrakları vize başvuru merkezine teslim ederek işlemlerini yapabilmektedirler. Ancak İtalya vize işlemlerinde İtalyan Konsolosluğu tarafından akredite edilen vize başvuru merkezleri evrakları kargo ile kabul etmemektedirler. Bununla birlikte yetki yazısıyla vize işlemlerinizi sizin adınıza yürütmenizi sağlayan danışmanlık firmaları aracılığı ile evraklarınızın teslimi ve takibi yapılabilmektedir.

7. Kahramanmaraş'tan İtalya ticari vize başvurusu nasıl yapılır?

Kahramanmaraş'tan İtalya ticari vize başvuruları İtalya İzmir Konsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir. Diyarbakır, Mardin, Hatay, Adana Gaziantep, Konya, Batman, Şırnak, Şanlıurfa, Adıyaman, Kayseri İtalya Konsolosluğu İzmir'in görev alanında bulunmaktadır. İtalyan KonsolosluklarıTürkiye'de illere göre görev alanı dağılımına göre başvuruları kabul etmektedir. İtalya Ankara Büyükelçiliği Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir'den yapılan başvuruları değerlendirmektedir.

8. İkametgahım Gaziantep'te ama İstanbul'da çalışıyorum, başvurumu İstanbul'dan yapabilir miyim?

SGK işe giriş bildirgenizde çalıştığınız şirketin kurulumu ve adresi İstanbul ise başvurununuz İstanbul İtalya Başkonsolosluğuna yapabilirsiniz.

9. İtalya ticari amaçlı yapılacak vize işlemlerinde davet yazısı formatı nasıl olmalıdır? Mail yoluyla gönderilen davet yazıları kabul edilir mi?

İtalya ticari vize başvurularında İtalyan şirketinin antetli kağıdına yazılacak davet yazısı kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmalıdır. Bunun yanı sıra davet eden şirketin yetkilisinin İtalyan kimlik kartı veya pasaport fotokopisi ibraz edilmelidir. Ticari davetiyeyi gönderen kişi İtalya vatandaşı değilse oturum kartı ve pasaportunun fotokopisini de göndermelidir. Davetiye gönderen İtalya şirketinin Oda Sicil Kaydı (Visura Camerale) ve İtalya'daki şirket tarafından doldurulması gerekli olan ek ticari davetiye formu eksiksiz beyan edilmeli, imzalar uyumlu olmalıdır. Davetiye mektubu e-mail ile gönderilebilmektedir ancak İtalya'daki firma yetkilisi tarafından imzanmış ve firma kaşesi taşıyan davetiye mektupları kabul edilmektedir. Davet eden firma yetkilisinin pasaport, kimlik veya oturum kartı bilgileriyle birlikte sunulması gerekmektedir.

10. İtalya ticari vize başvurularında vize talep dilekçeleri hangi dilde yazılmalıdır?

Ticari vize talep dilekçeleri ilgili İtalya Konsolosluğuna hitaben İtalyanca veya İngilizce yazılarak şirketin antetli kağıdına imza ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir. Ticari vize talebinde bulunan kişinin (çalışan veya şirket sahibi) şirketteki pozisyonu, ticari seyahatin amacı ve seyahatin tarihleri dilekçede yer almalıdır.

11. İtalya ticari vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon kabul edilir mi? Rezervasyon düştüğü durumda ret alır mıyım?

İtalya ticari vizesi başvurularında otel rezervasyonu ve uçak biletinin rezervasyonu kabul edilebilmektedir ancak başvurunun durumuna göre İtalya Konsolosluğu veya ilgili diplomatik misyon satın alınmış uçak ve otel rezervasyonu talep edebilmektedir.

12. Pasaportum İtalya Konsolosluğunda işlemdeyken başka bir vize başvurusunda bulunabilir miyim?

Pasaportunuz İtalya Konsolosluğunda işlemdeyken ve vize başvurunuz değerlendirilirken pasaportunuzu geri çekmeniz mümkün değildir. Vizeniz onay aldığı takdirde Schengen vize etiketi pasaportunuzun boş sayfasına işlenecektir.

13. İtalya ticari vize başvurularında pasaport süresi seyahatten sonra ne kadar olmalıdır?

İtalya ticari vize işlemlerinde kullanılacak seyahat belgesi seyahat sonrası en az 3 ay geçerli ve son 10 yıl içinde çıkarılmış bir pasaport olmalıdır. Pasaportunuzda ticari Schengen vizesi etiketinin işlenebileceği en az 2 adet boş sayfa olmalıdır.

14. İtalya'dan 6 ay önce vize aldım. Tekrar aynı evrakları vermem gerekiyor mu?

İtalya vizesi için her yeni başvuruda seyahat tarihinizle uyumlu güncel vize evraklarını ibraz etmeniz gerekmektedir. Sunacağınız evraklarda bulunan tarihler seyahat tarihinizle uyumlu olmalıdır. İtalya veya başka bir Schengen ülkesinden daha önceden vize almış olmanız, size vize evraklarını hazırlamanız açısından herhangi bir muafiyet sağlamamaktadır. 6 ay veya 3 ay önceki vize başvurunuzda sunduğunuz evrakları yeni vize başvurunuzda kullanamazsınız ancak vergi levhası, ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi ve imza sirküleri gibi evraklar benzer olabilir. Bununla birlikte tarihlerinin geçerliliğine dikkat etmeniz tavsiye olunur.

15. İtalya Konsolosluğu hangi durumlarda mülakata çağırır?

Evrakların eksik ibraz edildiği, daha önceki vizelerin yanlış şekilde kullanıldığı, finansal belgelere dair tutarsızlıkların tespit edildiği durumlarda İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği vize başvuru sahibini Konsolosluğa şahsen görüşmeye çağırabilir. Mülakata giderken vize takip numaranızı bilmeniz ve belirtmeniz gerekmektedir. Vize takip numarası vize başvuru merkezinden alınmaktadır. Sunduğunuz evrakların ülkeye geri dönüş garantisi taşıması gerektiğini ve sahte evraklarla yapılan başvuruların ret ile sonuçlandığını unutmayınız. İtalya Konsolosluğu sunduğunuz evraklara dair detay, İtalya'daki firma ile ticari ilişkinizi ve bağınızı belgeleyen dokümanları sizden talep edebilme hakkına sahiptir.

16. Vizeyi doğru kullanmak ne demektir?

İtalya ticari vizesinin doğru kullanımı Schengen vize etiketi üstünde size verilen hakların doğru şekilde kullanılmasıdır. Vize bitiş tarihinizden önce ülkeden ayrılmanız, kalış süresi ve giriş sayısına dikkat etmeniz, rezervasyonlarınızın geçerli olması vizenin doğru kullanımına örnektir. Doğru kullanılmayan vizeler sonradan yapacağınız vize başvurularının sonucunu riske atabilmektedir.

17. İtalya ticari vizesini çok girişli ve uzun süreli nasıl alabilirim?

İtalya ticari vizesinin ne kadar süre ile ve kaç girişli olarak verileceği bütünüyle İtalya Konsolosluğunun inisiyatifindedir. Bununla birlikte eğer İtalya'da ticari bağlantı içinde olduğunu firma ile ilişkinizi destekleyici ek evraklarla ispat ederek ve sıklıkla İtalya'ya seyahat etmenizi gerektirecek durumları rasyonel ve prosedüre uygun belgeleri göstererek uzun süreli ve çok girişli vize talebinde bulunmanız tavsiye olunur. Ayrıca önceden alınan Schengen vizelerini de doğru kullanılmış olması gerekir. Bununla birlikte vize onay yetkisi tamamen İtalya Konsolosluğunun yetkisi dahilinde olduğundan vizenin onay veya vize süresinin uzunluğuna dair herhangi bir garanti mevcut değildir.

19. Vize alındıktan sonra yapmanız gerekenler?

İtalya ticari vizenizi aldıktan sonra vize etiketinizde ülkeye giriş ve çıkış tarihlerinizi, kaç giriş hakkınızı olduğunu, kaç gün gün İtalya'da kalacağınız bilgilerini göreceksiniz. Kalış süresi ve giriş sayısına dikkat etmeniz vizenizin doğru şekilde kullanımı olacaktır. Eğer İtalya'dan sonra başka ülkelere de ziyarette bulunacaksanız bu ülkeler için yatırmış olduğunuz ulaşım ve otel rezervasyonlarınızın veya satın alınmış biletlerinizin fotokopisini yanınızda taşıyınız.

20. Sınırdan geçerken dikkat edilmesi gerekenler? Sınırda neden tekrar parmak izi alınır?

İtalya ticari vizesi onaylanan kişiler kapıda yeniden parmak izi ibraz etmezler, parmak izi verme işlemi Türkiye'deki vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Seyahatten önce rezervasyonlarınızın düşüp düşmediğinden ve geçerli, olduğundan emin olunuz.

21. Vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

İtalya vize başvurunuzun ret ile sonuçlandığı durumda itiraz etme hakkınız vardır. Vize sonucuna itiraz dilekçesi başvuru sahibi tarafından yazılmalı gerekiyorsa ek evraklar ve şirket evraklarıyla desteklenmelidir. Ret sebebinizi dikkatle okuyunuz ve itiraz dilekçenizi bu doğrultuda yazınız. Vize reddine itiraz dilekçeleri e-mail ile yapılmamaktadır

22. Vize başvuru ret ile sonuçlanırsa ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

İtalya ticari vizesi ret ile sonuçlandığı durumda vize harç bedeli ve vize işlem ücretlerinin geri ödemesi yapılmamaktadır. Schengen kuralları gereği başvuru yapıldıktan ve vize ücreti ödendiğine dair dekont başvuru evraklarına eklenerek İtalya Konsolosluğuna teslim edildikten sonra ücretlerin geri ödemesi yapılmamaktadır.