İtalya Konsolosluğu İzmir

İtalya Konsolosluğu İzmir İletişim 

İtalya Konsolosluğu İzmir Adres
Cumhuriyet Meydanı, Cumhuriyet Apt, No: 112 / 3, 35212 Alsancak / İZMİR

İtalya Konsolosluğu İzmir Semt
Konak / Alsancak

İtalya Konsolosluğu İzmir Çalışma Saatleri
Pazartesi  - Cuma 09: 00 /  13: 00 – 13: 30 – 16: 30

İtalya Konsolosluğu İzmir Görev Bölgesi
İzmir, Adıyaman, Adana, Ağrı, Afyon, Antalya, Aksaray, Batman, Aydın, Bitlis, Bingöl, Burdur, Diyarbakır, Denizli, Gaziantep, Elazığ, Hatay, Hakkari, Kahramanmaraş, Isparta, Kayseri, Karaman, Konya, Kilis, Manisa, Malatya, Mersin, Mardin, Muş, Muğla, Osmaniye, Niğde, Şanlıurfa, Siirt, Van, Şırnak, Uşak, Tunceli

İtalya İzmir Konsolosluğu Tatil Günleri 2021

01 OcakYılbaşı Tatili
13 NisanAzizler Günü
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayısİşçi Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
25 MayısRamazan Bayramı
2 Haziranİtalya Cumhuriyet Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Günü
31 Temmuz-3 Ağustos Kurban Bayramı
30 AğustosZafer Bayramı
29 EkimCumhuriyet Bayramı
25 AralıkNoel

 


İtalya Konsolosluğu Türkiye’nin büyük ve ekonomik faaliyetlerin yoğunlukta olduğu şehirlerde faaliyet göstermektedir. İtalyan Konsoloslukları bulundukları şehirde bulunan İtalyan vatandaşlarının hak ve menfaatleri yönünde çalışmalar yürütürken aynı zaman da doğum, ölüm, evlilik, pasaport yenileme ve İtalya vizesi işlemleri ile ilgili de hizmet vermektedir. İtalyan Konsoloslukları her zaman Türkiye ile bulunan, ticari, barış ve iyi niyet çalışmalarını geliştirme ve koruma üzerine açılmış Türkiye de bulunan İtalya Cumhuriyetinin en resmi temsilcileridir.  

İtalya Konsolosluğu İzmir, İtalya vize işlemleri

İtalya Konsolosluğu İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler

İtalya Konsolosluğu, İzmir ilinin Konak ilçesinde bulunurken, Türkiye’nin güzel, büyük ve önemli şehirlerinden biridir. Konak veya Alsancak semti İzmir, kent ve ticari hayatının döndüğü önemli noktalardan olurken İtalya Konsolosluğu İzmir çevresinde çok sayıda ülkenin temsilcilikleri bulunmaktadır. Kordon, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Mustafa Bey Caddesi, Alsancak Garı, Gündoğdu Meydanı, Gazi Kadınlar Sokağı ve Kiliseler görülmesi gereken yerlerdir. Özellikle Kıbrıs Şehitleri Caddesi İzmir’in simge caddelerinden biri olup trafiğe kapalıdır. Mağazalar, şık kafe ve restaurantlar, sahafları burada bulabilirsiniz. Kıbrıs Şehitleri Caddesinin devamında Kordon’a bağlanabilir, birçok etnik gurubun yaşadığı Alsancak’ta Kiliseler ve butik mimari yapılardan etkilenebilirsiniz. Alsancak Garı, Kemer istasyonunun ardından Türkiye’nin en eski ikinci tren istasyonu konumundadır. İtalya Konsolosluğu İzmir civarında yukarıda belirtilen yerler görülebilicektir.

Not: Ankara İtalyan Büyükelçiliği, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, İzmir Konsolosluğu İtalya ve diğer İtalyan Konsoloslukları yapılacak olan kısa süreli İtalyan vizesi başvurularını kısmen kabul etmemektedir. 

İtalya İzmir Konsolosluğu Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan İtalya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İzmir İtalya Konsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

Pasaport başvurusu için İtalya Başkonsolosluğu'nu ibraz edilmesi gereken belgeler:

  • Başvuru Formu
  • 2 adet vesikalık fotoğraf, fon beyaz olmalı
  • Reşit olmayanlar için Muvafakatname

İtalya İzmir Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

İtalya vizesi için vize başvuru formu Türkçe ve İngilizce olarak doldurulabilir. İtalya vize başvuru formu için tıklayınız.

İtalya İzmir Konsolosluğu Ulusal Vize Formu

İtalya Ulusal vize başvuru formu için tıklayınız.

İtalya Konsolosluğu İzmir Vize Çıkış Süresi

İtalya vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 5 - 7 iş günü sürmektedir. İtalya vize başvurularınızı 90 gün önceden yapabilirsiniz.

İtalya İzmir Konsolosluğu Vize Ücreti

İtalya'ya yapılacak olan seyahatin türü ve kalış süresine göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenecektir. İtalya Vizesi için İtalya Vize harcı Vize Hizmet Merkezi'ne ödenebilmektedir. 

İtalya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.consistanbul.esteri.it